12 tysięcy na dziecko. Pieniądze otrzymamy bez względu na wysokość zarobków. Jest jednak warunek

12 tysięcy na dziecko to spora suma, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę rosnące koszty życia. Pieniądze mogą otrzymać rodzice lub opiekunowie prawni bez względu na wysokość zarobków. Są jednak pewne zasady, które warto znać przed złożeniem wniosku.
Zobacz wideo Kiedy dziecko zaczyna siadać?

12 tysięcy na dziecko, to najnowsza propozycja rządowa dostępna od początku bieżącego roku. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, bo tak brzmi nazwa programu polityki społecznej, ma za zadanie odciążyć domowy budżet. Jednak nie wszyscy mogą skorzystać z tej formy finansowego wsparcia. 

12 tysięcy na dziecko. Komu przysługuje świadczenie?

Jak wspomnieliśmy powyżej, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie jest objęty kryterium dochodowym. W uproszczeniu oznacza to, iż wniosek może złożyć każdy rodzic, lub opiekun prawny bez względu na wysokość wynagrodzenia. Natomiast jest pewien warunek. Pieniądze z najnowszego programu są przeznaczone dla drugiego i kolejnego dziecka. Jedynak nie może liczyć na wypłacenie środków, natomiast w przypadku większej ilości potomstwa wiek rodzeństwa nie ma znaczenia.

12 tysięcy na dziecko można pobierać od momentu ukończenia przez niemowlę 12. miesiąca życia do czasu osiągnięcia 35 miesiąca. Rodzice mogą zadecydować o formie wypłaty świadczenia. Są dwie możliwości przekazywania środków:

  • 500 zł co miesiąc przez 2 lata,
  • 1000 złotych miesięcznie przez rok.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jak złożyć wniosek o 12 tysięcy na dziecko?

Jak w przypadku pozostałych świadczeń socjalnych, obsługą wniosków w przypadku przyznania 12 tysięcy na dziecko zajmuje się ZUS. Choć pierwsze pieniądze zostaną przekazane dopiero po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia, to jednak wnioski można składać z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Przypominamy, że niezbędne dokumenty należy przesłać drogą elektroniczną. Służą do tego trzy poniższe możliwości:

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia,
  • bankowość elektroniczna.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.