Ulga na dziecko 2022. Rodzice mogą liczyć na sporą sumę. Należy jednak spełnić określone warunki

Ulga na dziecko w 2022 roku to zagadnienie, które jest istotne dla rodziców i opiekunów zwłaszcza ze względu na rosnące koszty życia. Jednak nie każdy zapłaci niższy podatek. Aby móc zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy należy spełniać konkretne warunki.
Zobacz wideo Jak skorzystać z ulgi dla młodych w rozliczeniu PIT?

Ulga na dziecko 2022, to kwestia, która nie jest bez znaczenia zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych. Wszechobecna drożyzna i nieustanne podwyżki cen ogrzewania, czy prądu sprawiają, iż poszukujemy różnych form wsparcia finansowego. Jednym z nich jest właśnie niższa wartość podatku. Dzięki temu rozwiązaniu rodzice zaoszczędzą sporą sumę pieniędzy.

Dziecko, noworodek (zdjęcie ilustracyjne)Becikowe 2022. Kto je otrzyma i kiedy trzeba składać wniosek?

Więcej pieniędzy w portfelu, czyli ulga na dziecko 2022. Komu przysługuje?

Ulga na dziecko 2022 to nic innego jak obniżenie wartości należnego podatku w przypadku rodzin wychowujących swoje pociechy. Kwota pomniejszana jest w zależności od ilości posiadanego potomstwa. O ten rodzaj wsparcia mogą ubiegać się zarówno rodzice jak i opiekunowie prawni.

Wysokość ulgi na dziecko zostaje wyliczane w momencie składania corocznej deklaracji PIT. Komu przysługuje? Oto lista wytycznych:

  • na każde niepełnoletnie dziecko,
  • na dziecko z niepełnosprawnością, któremu przyznano dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • na uczniów i studentów do 25. roku życia (ich dochody nie mogą przekroczyć 3 089 złotych, pod uwagę nie jest brana renta rodzinna).

Warto zaznaczyć, że osobą uprawnioną do korzystania z ulgi jest rodzic lub opiekun, który w sposób faktyczny wykonuje obowiązki wynikające z władzy rodzicielskiej. Oznacza to, iż nie wystarczy płacenie alimentów, czy sporadyczny kontakt z dzieckiem.

Minimalne alimenty na dziecko w 2022 r.Alimenty na dziecko 2022. Tyle wynosi najniższa kwota

Ile wynosi ulga na dziecko w 2022 roku? Sprawdzamy

Rodzice i opiekunowie prawni często nie wiedzą jakiej kwoty mogą się spodziewać przy dokonywaniu rocznego rozliczenia z urzędem skarbowym. Jak się okazuje, stawki są zróżnicowane, a pieniądze przekazywane rodzinom, są zależne od ilości posiadanych dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe dane:

  • 1112,04 zł na pierwsze dziecko w skali roku,
  • 1112,04 zł na drugą pociechę rocznie,
  • 2000,04 zł na trzeciego potomka rocznie,
  • 2700 zł na czwarte i każde kolejne dziecko w skali roku.

Bazując na powyższych danych, łatwo stwierdzić, iż rodzicom trójki dzieci łącznie przysługuje ulga w wysokości aż 4 224,12 zł rocznie.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Komu przysługuje?Świadczenie pielęgnacyjne. Wiemy jak uzyskać pieniądze wypłacane co miesiąc

Ulga na dziecko 2022. Jak z niej skorzystać?

Jak wspominaliśmy powyżej, należną kwotę otrzymamy po dokonaniu rocznego rozliczenia PIT. Składając zeznanie podatkowe, należy podać numery PESEL dzieci w przeznaczonych do tego rubrykach. Jeżeli nie posiadamy w danym momencie tej informacji, wystarczy podać imiona i nazwisko dzieci oraz ich daty urodzenia.

O dacie wypłaty należnych środków z tytułu ulgi na dziecko decyduje termin złożenia dokumentów oraz poprawność wypełnionego wniosku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z właściwą placówką Urzędu Skarbowego.

Przypominamy, że okres składania deklaracji PIT za rok podatkowy 2022 zgodnie z ustawą rozpoczyna się od 15 lutego 2023 roku i trwa do 30 kwietnia 2023 roku. Zaszła także pewna zmiana pod względem składania PIT-28, tym razem będzie możliwość wysłania rozliczenia do końca kwietnia, a nie jak to miało miejsce w ubiegłym roku, do końca lutego.

Więcej o: