Kiedy jest Dzień Nauczyciela? Uczniowie mogą liczyć na wolne od szkoły. Jednak nie wszyscy

Zbliża się październik, a co za tym idzie także święto nauczycieli, pedagogów oraz wychowawców. Co roku dziękujemy im za trud włożony w wychowywanie i nauczanie młodych ludzi. Kiedy jest Dzień Nauczyciela? Czy uczniowie mogą liczyć na wolne od szkoły? Podpowiadamy, co warto wiedzieć.

Dzień Nauczyciela to inaczej Dzień Edukacji Narodowej. Jest to polskie święto oświaty oraz szkolnictwa wyższego, które obchodzimy już od 1972 roku. Ten wyjątkowy dzień miał upamiętniać rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty. Instytucja powstała w 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego i zajmowała się reformowaniem szkolnictwa. Jak obecnie obchodzimy Dzień Nauczyciela? I co najważniejsze - czy tego dnia nie ma lekcji? 

Zobacz wideo Czy wf powinien inaczej wyglądać w szkole podstawowej, a inaczej w liceum?

Kiedy jest Dzień Nauczyciela?

Dzień Nauczyciela co roku obchodzimy 14 października. Tego dnia dziękujemy pedagogom za ich pracę oraz za przygotowywanie do najważniejszych egzaminów - ósmoklasisty czy też matur. Uczniowie wręczają im także drobne prezenty. Jaki prezent sprawdzi się najlepiej?

Zawsze dobrym pomysłem będą kwiaty lub słodkie upominki. Osoby, które myślą o bardziej oryginalnym podziękowaniu, mogą zdecydować się na przykład na pióro z grawerem, książkę czy personalizowany kubek. Świetną pamiątką dla wychowawców z pewnością będzie fotografia klasowa z podpisami wszystkich uczniów lub kalendarz ze zdjęciami.  

Dzień Nauczyciela 2022 - czy będzie wolne od szkoły? 

Wielu uczniów zastanawia się, czy święto nauczycieli jest dniem wolnym od szkoły. Jak wskazuje artykuł 74. Karty Nauczyciela:

W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.

Zgodnie z przepisami  w piątek, 14 października nie będzie lekcji. Nie oznacza to jednak, że uczniowie nie muszą pojawiać się w szkołach. Tego dnia odbywają się różnego rodzaju zawody, apele, przedstawienia czy konkursy. Dokładny przebieg święta zależy od dyrektora danej placówki. 

Na wolne mogą jednak liczyć niektórzy uczniowie. Każdego roku dyrektorzy otrzymują do dyspozycji dni dyrektorskie, czyli dni wolne, o których mogą zadecydować samodzielnie. Wielu z nich wykorzystuje je m.in. w Dzień Nauczyciela. W takim wypadku uczniowie zostaną poinformowani o fakcie przez wychowawców klas.  

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl\

Więcej o: