To imię dla dziewczynki kojarzy się z prawdziwą księżniczką. Pochodzi z greki i oznacza "wskrzeszoną"

Imię dla dziewczynki można wybierać na wiele sposobów. Niektórzy rodzice stawiają na tradycję, inni preferują nieco bardziej nowocześnie brzmiące imiona. Warto także rozważyć propozycję imienia, które kojarzy się z księżniczką.

Jeśli ciągle zastanawiacie się nad wyborem imienia dla dziewczynki, warto przemyśleć imię Anastazja. Jest ono wyjątkowo dźwięczne i eleganckie. Nie jest również bardzo popularne w naszym kraju, dlatego sprawdzi się, jeśli chcemy, by nasza córka była wyjątkowa.

Zobacz wideo Zostawiają dziecko w samochodzie i idą do sklepu. Adwokat: To może zakończyć się więzieniem

Imię dla dziewczynki. Anastazja - pochodzenie i znaczenie

Anastazja to żeński odpowiednik Anastazego. Pochodzenie tego imienia jest grecko-chrześcijańskie, a samo grackie "Anástasis" oznacza "powstanie", "zmartwychwstanie", "wskrzeszenie". Pod tym słowem kryje się aluzja do zmartwychwstania Chrystusa. Pierwsze dokumenty potwierdzające istnienie tego imienia pochodzą już z początku XIII wieku. Pojawiło się ono w Polsce pod postacią Anastazyja i Nastazyja. 

Imię Anastazja nosi w Polsce około 22 tysiące kobiet, co plasuje je na 128 pozycji najczęściej nadawanych imion żeńskich

Obcojęzyczne odmiany imienia Anastazja i jego zdrobnienia

W języku niemieckim i włoskim spotkamy wersję Anastasia, w angielskim Anstace albo Anstice czy Stacey. Z kolei we francuskim występują formy Anastasie, Honostasse i Nétesse, a w fińskim Nasti. Imię Anastazja można zdrabniać jako Nastka, Stazyjka czy Nastusia. 

Anastazja imieniny obchodzi 27 lutego, 10 marca, 15 kwietnia, 17 sierpnia, 28 października, 11 listopada i 25 grudnia. W ostatnim wymienionym dniu w kościele katolickim wspomina się św. Anastazję z Dalmacji, patronkę męczenników i wdów. Z kolei w świecie popkultury najbardziej znaną Anastazją jest amerykańska piosenkarka Anastacia.

To imię kojarzy się także z rosyjską księżną Anastazją Nikołajewną Romanową, najmłodszą córką cara Mikołaja II oraz jego żony Aleksandry Fiodorowny.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: