Ulga na dziecko 2022. Jakie warunki trzeba spełnić? Rodzice trójki dzieci mogą liczyć na ponad 4 tys. zł

Ulga na dziecko 2022 to fraza interesująca wielu rodziców. Dzięki niej mogą zapłacić mniejszy podatek. Jednak nie wszyscy. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić i ile można otrzymać.

Ulga na dziecko 2022 przysługuje rodzicom, rodzicom zastępczym oraz opiekunom prawnym wychowującym pociechy. Uprawnia ona do pomniejszenia kwoty należnego podatku dochodowego za konkretny rok i rozlicza się ją w corocznym zeznaniu podatkowym. Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z ulgi? 

Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Ulga na dziecko 2022. Kto może skorzystać?

Ulga podatkowa na dziecko przysługuje na każde dziecko niepełnoletnie, niepełnosprawną pociechę, która otrzymuje dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, a także na uczniów i studentów do 25. roku życia, których dochody (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychody uzyskane w ramach ulgi dla młodych nie przekraczają 3089 zł.

Rada Języka Polskiego stworzyła oficjalną listę imion zakazanych.Jak nie można nazwać dziecka w Polsce? Jakich imion lepiej unikać?

Aby otrzymać ulgę, trzeba spełnić pewne warunki. Ważne jest tu faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej. Nie wystarczą sporadyczne kontakty z dzieckiem czy płacenie alimentów. Kolejną kwestią jest kryterium dochodowe, które nie dotyczy jedynie rodzin wychowujących więcej niż jedną pociechę. W przypadku samotnych rodziców lub małżeństw z jednym potomkiem limit wynosi 112 000 zł rocznie. Osoby z jednym dzieckiem, ale niepozostające w formalnym związku nie mogą zarabiać więcej niż 56 000 zł.

Dziecko chciało coś wyjaśnić.Otworzyła drzwi do pokoju dziecka. W łóżeczku był niespodziewany lokator

Ulga podatkowa na dziecko 2022. Tyle możesz otrzymać

Ile wynosi ulga na dziecko w 2022 roku? Rodzice i opiekunowie często są zdziwieni niską kwotą, która do nich trafia w ramach odliczenia. Mogą oni liczyć na: 

  • 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1112,04 zł) na pierwsze dziecko, 
  • 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1112,04 zł) na drugą pociechę,
  • 166,67 zł miesięcznie (rocznie 2000,04 zł) na trzeciego potomka, 
  • 225 zł miesięcznie (rocznie 2700 zł) na czwarte i każde kolejne dziecko. 

Oznacza to, że rodzicom trójki dzieci przysługuje łącznie ulga w wysokości 4 224,12 zł rocznie. 

Jak skorzystać z ulgi na dziecko?

Ulgę na dziecko rozlicza się w corocznym zeznaniu podatkowym. W tym celu należy podać liczbę pociech, za które korzysta się z ulgi oraz ich numery PESEL. W przypadku ich braku wskazujemy imiona i nazwiska oraz daty urodzenia.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: