Paszport dla dziecka jest niezbędny, aby móc podróżować swobodnie z maluchem poza strefę Schengen. W trakcie przekraczania granicy obcego państwa jest niezbędnym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Tylko dzięki niemu będziemy mogli wjechać na teren innego państwa. Paszport może posiadać każde dziecko bez względu na wiek.
W związku z wejściem w życie w dniu 27 marca 2022 roku nowej ustawy o dokumentach paszportowych zaszły pewne zmiany w kwestii ich wyrabiania. Wprowadzono system informatyczny, w związku z czym obywatel nie musi już składać papierowych wniosków. Dokument generowany będzie przez urzędnika, a wnioskodawca złoży podpis na specjalnym elektronicznym panelu.
Pamiętajmy jednak, iż aby wyrobić paszport dla dziecka wniosek musi być złożony przez obojga rodziców. To wymóg konieczny w przypadku osób nieletnich. Prawo dopuszcza możliwość reprezentacji wyłącznie jednego z rodziców, pod warunkiem przedłożenia notarialnej zgody wyrażonej przez drugiego rodzica lub opiekuna. Oczywiście w sytuacji śmierci matki lub ojca powyższa zasada nie obowiązuje.
Ważność wydanego dokumentu wynosi 5 lat od wydania — dla dziecka do 13 lat, 10 lat od wydania — dla osoby powyżej 13 lat.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Wniosek o wydanie paszportu biometrycznego dla dziecka możemy złożyć na terenie całego kraju. Służą do tego punkty paszportowe. W związku z wprowadzeniem nowych przepisów, tego typu wniosek dla osoby małoletniej powyżej 12 roku życia, złożymy także w formie elektronicznej. Istotną kwestią jest konieczność dołączenia biometrycznej fotografii. Jednak ta najnowsza możliwość obowiązywać będzie dopiero od 30 września 2022 roku.
Korzystając z tradycyjnej formy składania wniosku o wydanie paszportu dla dziecka, należy pamiętać, aby zabrać ze sobą następujące dokumenty:
Ważną informacją jest fakt, iż w przypadku wyrabiania paszportu dla dziecka powyżej piątego roku życia musi być ono obecne podczas składania dokumentów. Jeżeli pociecha ukończy 12. rok życia, urzędnik pobierze odciski palców, a dziecko złoży własnoręczny podpis.