Rozprawka matura 2023. Uczniowie przystąpili do próbnych egzaminów. "Pożegnałam się ze zdaniem matury za rok"

Rozprawka - matura 2023 to fraza, która budzi grozę wśród wielu uczniów. Stresu dodaje również fakt, że praca pisemna będzie wyglądała nieco inaczej niż w ubiegłym roku. W środę, 28 września o godzinie 9:00 maturzyści przystąpili do próbnej matury z polskiego. Z jakimi tematami musieli się zmierzyć?

Egzamin dojrzałości z języka polskiego od lat wieńczy znienawidzona przez wielu rozprawka. Matura 2023 niesie za sobą pewne zmiany w sposobie pisania pracy pisemnej. Uczniowie, którzy przystąpią do niej w maju, podeszli dziś do próbnego testu diagnostycznego. Zdradzamy, jak wygląda nowa matura z języka polskiego i jakie tematy czekały na maturzystów. 

Zobacz wideo "Co jest złego w tym, że uczeń sprawdzi coś w internecie? Kwestia, żeby umiał zweryfikować znalezione informacje"

Rozprawka matura 2023 - jak wygląda? 

Matura z języka polskiego w nowej formule zakłada m.in. zmianę w liczbie wymaganych wyrazów. Wcześniej prace pisemne musiały liczyć co najmniej 250 słów, od 2023 roku wymagane jest minimum 300. Zgodnie z zapowiedziami, w kolejnych latach liczba ma zwiększyć się do 400. 

Nowa matura da maturzystom więcej swobody i możliwości. W arkuszu nie pojawi się konkretny fragment tekstu, na bazie którego trzeba napisać pracę. Teraz sami będą musieli wybrać lekturę z podanego spisu. 

Ponadto uczniowie:

  • będą mieli dwa tematy do wyboru,
  • w rozważaniach będą musieli odnieść się do minimum dwóch utworów literackich - w tym jednej lektury obowiązkowej.

Rozprawka na maturze próbnej z języka polskiego

W środę, 28 września uczniowie przystąpili do próbnej matury z języka polskiego. Zdaniem wielu z nich, arkusz nie należał do najłatwiejszych. 

Zmierzyli się także z rozprawką w nowej formule. Musieli napisać wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów: 

  • Młodość jako czas pierwszych nadziei i rozczarowań;
  • Słowa - czyny. Co stanowi fundamenty zaufania?

Konieczne było rozważenie problemu i uzasadnienie swojego zdania. Przedstawione argumenty powinny opierać się na wybranej lekturze obowiązkowej, innego utworu literackiego i wybranych kontekstów.

Zasady oceniania testu diagnozującego z języka polskiego zostaną przekazane dyrektorom placówek przez system SIOEO 29 września. Arkusze egzaminacyjne dostępne są już na stronie internetowej CKE. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.