12 tysięcy na dziecko. Komu przysługują pieniądze? Świadczenie może otrzymać wiele rodzin, ale jest pewien warunek

12 tysięcy na dziecko to spora suma, zwłaszcza w czasach wszechobecnej drożyzny. Jednak aby otrzymać te pieniądze, należy spełniać określone warunki. Sprawdzamy, kto może ubiegać się o przyznanie świadczenia, które odciąży domowy budżet.
Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

12 tysięcy na dziecko to kolejna propozycja rządowego wsparcia dla rodzin z dziećmi. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, bo tak brzmi nazwa programu, który wszedł w życie od stycznia bieżącego roku, ma za zadanie zasilić domowy budżet. Jednak nie każdy otrzyma wspomniane środki. Sprawdzamy zasady.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, kto dostanie pieniądze?

Aby otrzymać 12 tysięcy na dziecko, należy zapoznać się z wytycznymi, które obowiązują w najnowszym programie rządowym. Najważniejszym warunkiem, jest posiadanie drugiego lub kolejnego dziecka. To właśnie jemu przyznawane są pieniądze. Rodzice otrzymają je w momencie ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Wiek rodzeństwa nie ma znaczenia. 

Istnieją dwie możliwości dotyczące formy wypłaty świadczenia. Wybór należy do osoby składającej wniosek. 

  • 500 złotych co miesiąc, wypłacane przez okres dwóch lat,
  • 1000 złotych miesięcznie przez rok.

12 tysięcy na dziecko można pobierać od 12 do 35 miesiąca życia malucha. Istotną informacją jest fakt, iż Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przyznawany jest bez względu na wysokość dochodów.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

12 tysięcy na dziecko. Jak złożyć wniosek?

Jak w przypadku większości świadczeń, RKO jest obsługiwane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że wnioski należy składać wyłącznie drogą elektroniczną. Istnieje kilka sposobów przesłania dokumentów:

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia,
  • bankowość elektroniczna.

Choć pieniądze otrzymamy dopiero po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia, to jednak wnioski możemy przesyłać z wyprzedzeniem. Najwcześniej dokumenty przekazujemy kiedy niemowlę będzie miało dziewięć miesięcy. 

Więcej o: