Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Dla kogo? Rodzice mogą otrzymać dodatkowe dni wolne od pracy

Niespodziewane zamknięcie przedszkola, a może choroba niani? Zasiłek opiekuńczy na dziecko to pomoc dla rodziców, którzy z różnych powodów muszą zostać w domu, by zająć się pociechą. Nie wszyscy mogą jednak na niego liczyć. Jakie warunki trzeba spełnić?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko to świadczenie wypłacane przez ZUS, na które mogą liczyć polscy rodzice i opiekunowie. W ich życiu często zdarzają się nieprzewidywalne sytuacje, kiedy nie mogą pójść do pracy, by zająć się pociechą. Przysługują im wówczas dodatkowe dni wolne. Podpowiadamy, kto i w jaki sposób może otrzymać zasiłek opiekuńczy. 

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - dla kogo?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom spełniającym dwa warunki. Pierwszym z nich jest opieka nad zdrową pociechą poniżej ósmego roku życia lub niepełnosprawnym dzieckiem poniżej 18 lat, a drugim posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. 

Jak podaje rządowa strona gov.pl, świadczenie można otrzymać w przypadkach, gdy:

  • niespodziewanie zamknięto placówkę, do której uczęszcza dziecko (np. z powodu awarii),  
  • osoba, która do tej pory zajmowała się pociechą, jest chora lub przebywa w szpitalu,
  • inspektor sanitarny podejrzewa chorobe zakaźną,
  • matka nie może opiekować się dzieckiem z powodu porodu. 

Co istotne, zasiłek nie przysługuje rodzicom, jeśli w domu mieszkają inne osoby, które mogą zająć się dzieckiem. 

Zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem - ile wynosi?

Świadczenie jest wypłacane za wszystkie dni opieki nad dzieckiem i wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Jego wysokość wylicza ZUS. 

Podstawa wymiaru zasiłku wynosi: 

  • dla osób zatrudnionych na umowę o pracę - przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym zajmują się chorym dzieckiem. Od kwoty odejmowane są jeszcze składki na ubezpieczenia społeczne,
  • dla osób niezatrudnionych na umowę o pracę - przeciętny miesięczny przychód z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym opiekują się chorą pociechą. Od kwoty należy odjąć 13,71 proc.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - jak otrzymać?

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy złożyć wniosek (formularz Z-15A) u płatnika składek, czyli pracodawcy lub w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba do niego dołączyć także dokumenty poświadczające konieczność opieki nad dzieckiem i zaświadczenie płatnika składek, jeśli wiemy, że to ZUS wypłaci nam zasiłek. Świadczenie zostanie wypłacone w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.