Zasiłek opiekuńczy na dziecko to świadczenie wypłacane przez ZUS, na które mogą liczyć polscy rodzice i opiekunowie. W ich życiu często zdarzają się nieprzewidywalne sytuacje, kiedy nie mogą pójść do pracy, by zająć się pociechą. Przysługują im wówczas dodatkowe dni wolne. Podpowiadamy, kto i w jaki sposób może otrzymać zasiłek opiekuńczy.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom spełniającym dwa warunki. Pierwszym z nich jest opieka nad zdrową pociechą poniżej ósmego roku życia lub niepełnosprawnym dzieckiem poniżej 18 lat, a drugim posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak podaje rządowa strona gov.pl, świadczenie można otrzymać w przypadkach, gdy:
Co istotne, zasiłek nie przysługuje rodzicom, jeśli w domu mieszkają inne osoby, które mogą zająć się dzieckiem.
Świadczenie jest wypłacane za wszystkie dni opieki nad dzieckiem i wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Jego wysokość wylicza ZUS.
Podstawa wymiaru zasiłku wynosi:
Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy złożyć wniosek (formularz Z-15A) u płatnika składek, czyli pracodawcy lub w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba do niego dołączyć także dokumenty poświadczające konieczność opieki nad dzieckiem i zaświadczenie płatnika składek, jeśli wiemy, że to ZUS wypłaci nam zasiłek. Świadczenie zostanie wypłacone w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.