Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? Prawo wskazuje konkretny wiek, ale rodzice podzieleni

Od kiedy może dziecko zostać samo w domu? Okazuje się, że ta dość istotna kwestia dla wszystkich rodziców została określona przepisami prawa. Za ich złamanie grozi surowa kara, jednak niektórzy rodzice są całkiem innego zdania. Zatem jaki jest odpowiedni moment, aby zostawić dziecko samo w domu, bez opieki i nadzoru osoby dorosłej?

Od kiedy może dziecko zostać samo w domu? Bezwzględną granicą wieku jest tu 7. rok życia dziecka. Jednak wielu rodziców uważa, że jeśli dziecko śpi bezpiecznie w łóżeczku, lub np. zajęte jest oglądaniem bajek - można wyskoczyć na chwilę np. do sklepu po brakujący produkt do obiadu. Z drugiej strony, to rodzice najlepiej znają swoje pociechy i doskonale wiedzą, kiedy i w jakich okolicznościach mogą zaufać maluchowi.

Zobacz wideo Wystarczyła chwila nieuwagi. 5-latka sama wyszła na ulicę

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Od kiedy może dziecko zostać samo w domu?

Jeśli zastanawiamy się, jaki jest najlepszy moment na pozostawienie dziecka samego w domu, to z pomocą przychodzi zapewne jeden z zapisów kodeksu wykroczeń, którzy brzmi:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Oznacza to, że maluch przed skończeniem 7. roku życia nie może zostać sam w domu, nawet na chwilę. Jednak zagłębiając się w kwestie prawne dotyczące tej sprawy, to w polskim prawie mamy dwa inne zapisy.

Chodzi oczywiście o ustawę z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jej zapisy (art. 32 ust. 1) mówią:

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza.

Z tego zapisu wynika, że dziecko samo w domu może zostać od ukończonego 8. roku życia. Jednak to nie koniec. Drugi zapis, ale tym razem z kodeksu cywilnego (art. 426), zupełnie inaczej podchodzi do problemu.

Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie.

Oznacza to, że "Małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę". Z tego zapisu można więc wyciągnąć wniosek, że dziecko samo w domu może zostać wtedy, kiedy ukończy 13. rok życia.

Karta Dużej Rodziny - ile dzieci? Nie wszyscy rodzice mogą z niej skorzystać.Jak założyć Kartę Dużej Rodziny? Rodzice mogą liczyć na atrakcyjne zniżki

Prawo prawem- rodzice wiedzą lepiej

Jeśli chodzi o pozostawienie dziecka samego w domu, to zupełnie inne podejście mają niektórzy rodzice, a także specjaliści zajmujący się rozwojem maluchów. Ich zdaniem to nie wiek powinien być granicą, a dojrzałość emocjonalna dziecka, jego umiejętność radzenia sobie w danej sytuacji. Niektóre dzieci, pomimo swojego młodego wieku, są na tyle rozwinięte, że pozostawienie ich samych bez opieki - nie jest niczym wyjątkowym. Oczywiście mamy ty na myśli chwilową nieobecność rodzica lub opiekuna.

Dzieci do lat 7 mogą znajdować się pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat, czyli pozostawienie takiego malucha pod opieką starszego brata lub siostry jest dozwolone przez prawo. Jednak powinniśmy pamiętać, że wiek nie może stanowić jedynego kryterium. Dziecko - nawet te starsze, trzeba uczulić na kontakt z nieznajomymi. Nie powinno otwierać drzwi żadnej osobie, której nie zna. Przygotowując się do takiego kroku, warto też porozmawiać z dzieckiem o tym, jakie są najczęstsze przyczyny wypadków i gdzie można udać się po pomoc.

Ambitna mama i jej kasztanowy miśNadgorliwa mama przewiozła 800 kg kasztanów nissanem micrą. Przesad?

Więcej o: