Szukasz imienia dla swojej pociechy? Te mogą przysporzyć mu sporo przykrości. Nie są zalecane [LISTA]

Lista imion, których nie powinno się nadawać w naszym kraju jest dość długa. Występują w niej takie imiona, jak np. Benjamin, Klea, Lester, Morena czy Poziomka. Nie są to jednak imiona zakazane, a jedynie niezalecane przez Radę Języka Polskiego.

Idąc do urzędu zarejestrować dziecko powinno się wcześniej dobrze przemyśleć wybór imienia. Niektóre mogą nie zostać przyjęte przy rejestracji. Poniżej przedstawiamy listę niezalecanych imion.

Zobacz wideo Jak zachęcić dzieci do uprawiania sportu?

Zasady obowiązujące przy nadawaniu imion

Imiona nadawane w Polsce powinny być polsko brzmiące i mieć polską pisownię bez obcojęzycznych znaków, nie powinny być też wyrazami pospolitymi. Poza tym nie wolno nadawać imion, które byłyby dla dziecka obraźliwe i takich, które nie określałyby jasno płci.

Nie istnieje lista zakazanych imion, są jedynie te, których nadawania się nie zaleca

Jak informuje Rada Języka Polskiego, nie jest ona organem, który mógłby stwierdzać o dopuszczalności czy niedopuszczalności pewnych imion. Odmówić wyboru imienia dziecka może jedynie urząd stanu cywilnego. Dzieje się tak, kiedy wybrane imię ma charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity.

Rekrutacja do szkół średnich. Ósmoklasiści z Trójmiasta znaleźli szkoły, ale brakuje nauczycieliRekrutacja do szkół średnich. Ósmoklasiści z Trójmiasta znaleźli szkoły, ale brakuje nauczycieli

Lista imion, których nadawania się nie zaleca

RJP wydała oświadczenie, w którym poinformowała o swoich zaleceniach.

Rada przygotowała listę imion, których nadawania dzieciom rodziców narodowości polskiej i obywatelstwa polskiego się nie zaleca. Oto ona: Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika,Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

Uczniowie spędzają w szkole więcej czasu niż kiedyś ich rodzice. Szkoła przyucza do bezsensownej pracyUczniowie spędzają w szkole więcej czasu niż kiedyś ich rodzice. Szkoła przyucza do bezsensownej pracy

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: