Najmodniejsze imiona dla dzieci w PRL. Rodzice wtedy oszaleli na ich punkcie, a dziś znowu są popularne

Moda zatacza koło i lubi się powtarzać. Także ta dotycząca imion. To, co było popularne kiedyś, potem na kilka lat odeszło do lamusa, by ponownie wyjść z cienia. W dzisiejszym rankingu najchętniej nadawanych imion królują Zuzanny, Zosie, Hanie oraz Antosie, Stasie i Jasie. Jednak w latach PRLu, barejowskich komedii, mody na dresy z ortalionu i muzyki disco polo - rodzice wybierali zupełnie inne.

Najmodniejsze imiona dla dzieci w PRL, swego czasu zapominane i wysłane do lamusa, dziś są znów chętnie wybierane przez przyszłych rodziców. Moda cały czas się zmienia, również te w kwestii imion dla dzieci. Czy te, które były popularne kilka dekad temu, nadal są chętnie nadawane nowo narodzonym dzieciom? Oczywiście, że tak!

Zobacz wideo Wojciech Pokora przez lata był szufladkowany jako odtwórca głównej roli w "Poszukiwany, poszukiwana" (Popkultura Extra)

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w PRL

Lata Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, czyli oficjalnej nazwy państwa polskiego w latach 1952–1989, to ponad 40 lat intensywnych przemian gospodarczych, politycznych, a także społecznych. Działo się dużo, także pod względem mody, która jest również dość charakterystyczna pod względem nadawanych imion. Zatem jakie imiona królowały w czasach barejowskiej komedii z misiem w tle, kiedy przyszła moda na ortaliony oraz kasety VHS?

Jeśli chodzi o początek lat PRL, to wśród dziewczynek, w latach 50.tych królowały w większości Marysie, Marianny i Krysie, a także Elżbiety i Teresy. Jeśli chodzi o chłopców, tu bez większych rewelacji. W czasach głębokich przemian, ciężkiego stalinizmu, rodzice najczęściej nadawali chłopcom na imię Andrzej, Jan, Stanisław i Jerzy - aktualnie ponownie w trendach.

W latach 60. po raz pierwszy w całym wieku XX, imię Maria wypadło z pierwszej czwórki najbardziej popularnych imion. Już nie było tak popularne, jak kiedyś, przed wojną. Wśród dzieci pojawiło się za to całkiem sporo dziewczynek o imieniu Ania, Ewa i Ela. Dl chłopców popularne były Tadzio, Tomek, Piotr i Marcin.

W kolejnych latach szczyty popularności świętowały Agnieszki, Kasie oraz Piotry i Pawły. Natomiast w latach 80. XX wieku zdecydowanie najpopularniejszym imieniem dla chłopca był Łukasz, a dla dziewczynki Kasia. Pojawiła się wtedy na liście również Honorata i Andrzej.

Karta Dużej Rodziny - ile dzieci? Nie wszyscy rodzice mogą z niej skorzystać.Jak założyć Kartę Dużej Rodziny? Rodzice mogą liczyć na atrakcyjne zniżki

Imiona, które wracają do łask?

Aktualnie panująca moda na imię dla dziecka kojarzy się z tymi, które nosili przed laty nasi dziadkowie, czy rodzice. Do łask wróciły Maria, Zofia, Hanna, Andrzej, Franciszek czy Feliks. Jednak w znacznej mierze nie zapomniano o tych popularnych w latach PRL. Może nie są one na szczytach listy wśród najczęściej wybieranych imion, ale patrząc na obecny trend - za kilka lat mogą zajmować pierwsze miejsca.

Ambitna mama i jej kasztanowy miśNadgorliwa mama przewiozła 800 kg kasztanów nissanem micrą. Przesad?

Więcej o: