Kiedy dziecko się rozchorowało i rodzic chciałby zostać z nim w domu, powinien pamiętać o prawie do zasiłku, jakie mu przysługuje. Należy pamiętać, że zasiłek nie będzie przysługiwał, jeżeli w otoczeniu są inne osoby, które mogłyby zająć się chorym dzieckiem.
W roku kalendarzowym każdy pracujący rodzic ma do dyspozycji zasiłek opiekuńczy na okres nie dłuższy niż 60 dni w przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem do 14 roku życia. Do tych wliczane jest także 14 dni opieki nad chorymi członkami rodziny powyżej 14 lat. Co niemniej istotne, zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje również w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka lub przedszkola. Osoby, które mogą otrzymać taki zasiłek to rodzice dzieci swoich, przysposobionych lub małżonka. Warto pamiętać, że zasiłek opiekuńczy otrzymuje się niezależnie od okresu ubezpieczenia.
Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru składki. Nie przysługuje on jednak, kiedy rodzic ma prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych lub korzysta z urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego. Innym powodem, dla którego zasiłek nie będzie przyznany będzie tymczasowe aresztowanie rodzica lub odbywanie kary pozbawienia wolności. Poza tym zasiłek nie zostanie przyznany, jeśli rodzić będzie w czasie zwolnienia lekarskiego pracował lub wykorzystywał niezgodnie z jego celem.
Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl