Czy za maturę się płaci? Możecie się zdziwić, ale dla niektórych egzamin dojrzałości wcale nie jest za darmo

Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu młodego człowieka. W końcu uzyskanie dobrego wyniku otwiera drzwi do wymarzonych studiów, a co za tym idzie także kariery. Niektórzy zadają sobie pytanie - czy za maturę się płaci? Jak się okazuje, nie wszyscy mogą przystąpić do niej za darmo.

Matura nie bez powodu nazywana jest egzaminem dojrzałości. To pewnego rodzaju podsumowanie wszystkich dotychczasowych starań w szkołach ponadpodstawowych - godzin spędzonych w ławkach szkolnych, nad pracami domowymi czy na przygotowaniu do kartkówek i sprawdzianów. Egzamin ten otwiera przed absolwentami również wiele możliwości i ścieżek dalszego rozwoju.

Zobacz wideo "Co jest złego w tym, że uczeń sprawdzi coś w internecie? Kwestia, żeby umiał zweryfikować znalezione informacje"

Nie dziwi więc fakt, że jest to tak stresujący moment dla maturzystów. Wyniki jednak nie zawsze wyglądają tak, jak zamierzyli, a niektórym nie udaje się uzyskać wymarzonego 30-procentowego progu. Mogą oni przystępować do egzaminów ponownie, jednak jak się okazuje, nie zawsze bezpłatnie. 

Czy za maturę się płaci? W niektórych przypadkach - tak 

Choć przystąpienie do matury jest darmowe, to w niektórych sytuacjach konieczne jest uiszczenie opłaty. Jak informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku, za egzamin dojrzałości muszą zapłacić: 

  • absolwenci, którzy przystępują do matury z tego samego przedmiotu obowiązkowego lub dodatkowego po raz trzeci i kolejny,
  • absolwenci przystępujący do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu dodatkowego, który w poprzednich latach zgłaszali w deklaracji, jednak nie przystąpili do matury z tego przedmiotu.

Opłata za maturę - ile wynosi? 

Osoby, które chcą przystąpić do matury w wyżej wymienionych sytuacjach, muszą wnieść opłatę w wysokości 50 zł brutto. Kwota dotyczy każdego przedmiotu obowiązkowego i dodatkowego, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej. Opłata za egzamin trafia do budżetu państwa oraz nie podlega zwrotom.

Podaną kwotę należy wpłacić na rachunek bankowy wskazany przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej między 1 stycznia a 7 marca. W przypadku braku uiszczenia opłaty w terminie oznacza brak możliwości przystąpienia do matury w danym roku. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.