Matura próbna 2023 w nowej formule. Sporo zmian, a do tego niewiele czasu na przygotowanie

Matura próbna 2023 już niebawem. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała harmonogram planowanych egzaminów. Ostatnie dni września będą dla uczniów istotne. Co więcej, przypominamy, iż zdający po raz pierwszy będą rozwiązywać testy w nowej formule. Podajemy szczegóły.
Zobacz wideo Oliwia Bieniuk relaksuje się po maturach

Matura próbna 2023. Kiedy odbędą się pierwsze egzaminy? Odpowiedzi na to pytanie poszukują nie tylko uczniowie, ale także zatroskani rodzice. Zwłaszcza że w obecnym roku szkolnym młodzież po raz pierwszy przystąpi to testów w nowej formule. Jak się okazuje już jutro, 28 września 2022 roku odbędzie się pierwszy egzamin.

Kiedy matury próbne 2023? Już za moment pierwsze egzaminy

Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła harmonogram egzaminu maturalnego w Formule 2023. Z informacji wynika, że ostatnie dni września będą poświęcone kilku testom diagnostycznym. Poniżej podajemy szczegóły:

  • 28 września 2022 (środa) - język polski na poziomie podstawowym,
  • 29 września 2022 (czwartek) - matematyka na poziomie podstawowym,
  • 30 września 2022 (piątek) - języki obce nowożytne na poziomie podstawowym.

Wszystkie egzaminy planowo mają rozpocząć się o godzinie 9:00. Przypominamy, iż w związku z nową formułą zostanie wydłużony czas przeprowadzonych testów. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie trwać 240 minut. Na egzamin z matematyki przeznaczone zostanie 180 minut.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Próbna matura 2023. Terminy nie tylko we wrześniu?

W komunikacie wydanym przez CKE pojawiły się również informacje, że kolejne próbne matury odbędą się w grudniu bieżącego roku. 

Uprzejmie informuję również, że od 12 do 22 grudnia 2022 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni kolejny pakiet materiałów do przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów klasy IV liceum ogólnokształcącego do części pisemnej egzaminu maturalnego w Formule 2023

- czytamy informacje przekazane przez dra Marcina Smolika, dyrektora CKE.

Kolejny termin przewiduje przeprowadzenie testów z wszystkich przedmiotów i poziomów, natomiast szczegółowy harmonogram zostanie opublikowany w listopadzie 2022 roku.

Nowa formuła. Matura próbna 2023, co się zmieni?

Wraz z zapowiadaną reformą szkolnictwa zmiany wprowadzono także w zakresie przeprowadzania egzaminów dojrzałości. Matura ustna z języka polskiego w 2023 roku będzie składała się z dwóch wylosowanych zadań. Pierwsze będzie ściśle związane ze znajomością lektur, a drugie będzie dotyczyć sztuki, kultury, czy zagadnień literackich.

Pisemna matura próbna 2023 z języka polskiego będzie przygotowana w tzw. nowej formule. Oznacza to, że uczniowie otrzymają dwa arkusze. Pierwszy zawiera pytania dotyczące literatury oraz języka polskiego w użyciu. Drugi skupia się na przygotowaniu przez ucznia wypracowania o długości minimum 400 znaków. Pisemna wypowiedź musi odnosić się do utworów literackich zawartych w kanonie lektur.

Matematyka. Tu także będą zmiany. Pojawi się więcej zadań z możliwością wyboru odpowiedzi "prawda-fałsz". W arkuszu uczniowie znajdą także przeważającą ilość zadań za dwa lub jeden punkt, a nie jak to było do tej pory za sześć. Poziom rozszerzony nie przewiduje zadań wielokrotnego wyboru oraz tych z kodowaną odpowiedzią.

Więcej o:
Copyright © Agora SA