Jak założyć Kartę Dużej Rodziny? Niektórzy rodzice mogą liczyć na szereg atrakcyjnych zniżek

Karta Dużej Rodziny - ile dzieci? To pytanie pojawia się w głowie wielu rodziców. Dokument ten uprawnia rodziny wielodzietne do wielu atrakcyjnych zniżek i uprawnień. Kto może liczyć na specjalne oferty? Jak założyć Kartę Dużej Rodziny? Oto co warto wiedzieć.

Karta Dużej Rodziny to zniżki oraz dodatkowe uprawnienia, które przysługują rodzinom wielodzietnym w Polsce. Jej posiadacze mogą korzystać z tańszych ofert m.in. w branży paliwowej, spożywczej czy rekreacyjnej. Jak założyć Kartę Dużej Rodziny? Co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy. 

Zobacz wideo Czy każde dziecko może być dobre z matematyki?

Karta Dużej Rodziny - ile dzieci?

Karta Dużej Rodziny ma na celu wspieranie budżetów rodzin wielodzietnych oraz ułatwienie im korzystanie z różnego rodzaju dóbr i usług. Jej posiadacze mogą korzystać z atrakcyjnych zniżek na przykład na przejazdy kolejowe, sport czy kulturę. Przysługuje ona wszystkim rodzicom oraz ich małżonkom, którzy mają albo mieli na utrzymaniu co najmniej trójkę pociech. Co istotne, karta jest przyznawana niezależnie od kryterium dochodowego. 

Jeśli w momencie składania wniosku w rodzinie jest co najmniej trójka dzieci spełniająca warunki, to skorzystać z niej mogą także:

  • pociechy niepełnoletnie,
  • osoby do 25. roku życia, które kontynuują naukę w szkole lub na uczelni,
  • dzieci z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (bez limitu wiekowego).

Jak założyć Kartę Dużej Rodziny?

Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny można złożyć zarówno stacjonarnie - w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania, jak i elektronicznie. Przez internet dokument złożymy za pośrednictwem platformy Emp@tia. W tym wypadku konieczne jest posiadanie profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego.

Karty są dostarczane do gminy zwykle w terminie do 30 dni. Czas oczekiwania może się wydłużyć, jeżeli liczba zamówień będzie mniejsza niż 15. Wydanie karty jest bezpłatne. Opłatę w wysokości 11 zł poniesiemy jednak za jej duplikat w przypadku zgubienia. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: