To imię dla chłopca odeszło w zapomnienie. Oznacza "potężny" i kochają je Polacy mieszkający za granicą

Wybór imienia to jedna z najważniejszych decyzji, przed jaką muszą stanąć przyszli rodzice. W końcu nasz wybór pozostanie z dzieckiem do końca życia. Niektórzy inspirują się propozycjami z rankingów popularności, inni stawiają na tradycję rodzinną i mniej znane warianty. Na jakie imiona decydują się polscy rodzice za granicą? Niektóre mogą zaskakiwać.

Niektóre imiona w Polsce cieszą się w Polsce szczególnym uznaniem. W pierwszej połowie 2022 roku rodzice najchętniej decydowali się na takie propozycje jak Zofia, Zuzanna i Hanna. Wśród chłopców najwięcej przybyło Antonich, Janów oraz Aleksandrów. Od lat coraz większą popularnością cieszą się imiona tradycyjne. Niektóre z nich zostały jednak zapomniane w kraju… ale wciąż pamiętają o nich rodziny mieszkające za granicą. Jak się okazuje, nie wszyscy decydują się na zagranicznie brzmiące warianty.

Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Te imiona robią furorę za granicą  

Moda na niektóre imiona przychodzi i odchodzi. Te, które dawniej urzekały rodziców, dzisiaj odeszły w zapomnienie. Jednak nie za granicą! Polki mieszkające poza granicami kraju częściej decydują się na tradycyjne propozycje. Dużą popularnością cieszą się wśród nich m.in. Kajetan i Stefan. W Wielkiej Brytanii prawdziwą furorę robi Henryk. Co warto wiedzieć o tym imieniu?

Henryk - imię dla chłopca o wyjątkowym znaczeniu

Henryk to imię, które często nosili nasi ojcowie i dziadkowie. Obecnie w Polsce rodzice dosyć rzadko decydują się, by nadać je pociechom. A szkoda! Propozycja ta kryje za sobą wyjątkowe znaczenie.

Henryk wywodzi się z języka germańskiego i oznacza "potężny", "bogaty" lub "możny". Imieniem tym mogło poszczycić się wielu królów i książąt w Niemczech, a w późniejszym czasie także w innych krajach europejskich. W Polsce nosili je książęta z rodu Piastów, a także pierwszy władca wybrany przez szlachtę - Henryk Walezjusz.

Propozycja ta przypadła także do gustu niektórym gwiazdom. Syna Henryka ma m.in. Robert Friedrich, Magda Mołek, Katarzyna Zielińska, Michał Żebrowski czy Alicja Bachleda-Curuś i Colin Farrell. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.