Alimenty na dzieci 2022 mogą zaskoczyć. Tyle wynosi minimalna kwota na potrzeby dzieci. Zdaniem niektórych, to zdecydowanie za mało

Alimenty na dzieci 2022 mogą zaskoczyć. Co prawda przepisy kodeksu rodzinnego nie podają minimalnych, ani maksymalnych kwot. Ich wysokość zależy od potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych i majątkowych rodzica. Na podstawie praktyki sądowej można jednak określić, jaka kwota najczęściej jest stosowana przez sądy w naszym kraju.

Alimenty na dziecko 2022 mogą zaskoczyć. Sąd rodzinny musi wziąć pod uwagę przede wszystkim wszystkie potrzeby dziecka, stosownie do jego wieku oraz sytuację materialną osoby zobowiązanej do płacenia pieniędzy. Teoretycznie rodzice nie mogą uchylać się od tego obowiązku. Muszą podzielić się z dzieckiem każdym swoim dochodem. Zatem ile wynosi kwota alimentów? Przedstawiamy szczegóły.

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Alimenty na dziecko 2022 mogą zaskoczyć - tyle wynosi minimalna kwota

Jak już wcześniej sygnalizowaliśmy, w polskim prawie nie ma ani minimalnej, ani maksymalnej kwoty alimentów. Wszystko zależy od tego, ile zarabia dany rodzic, czy dysponuje jakimś majątkiem oraz od potrzeb dziecka, które z wiekiem mogą ulec zmianie. Kwota alimentów nie jest stała - można wnioskować o jej zwiększenie lub zmniejszenie. Jednak każdorazowo to sąd podejmuje ostateczną decyzję.

Ważną informacją jest również to, że alimenty na dziecko są zasądzane nawet wtedy, gdy dany rodzic nie pracuje - wówczas pieniądze ściągane są z jego majątku przez komornika. W niektórych przypadkach, jeśli osoba, która nie jest w stanie płacić alimentów, obowiązek może przejść na dziadków dziecka.

Obecnie minimalne alimenty na dziecko, które najczęściej są zasądzone przez polskie sądy to średnio 500 zł - 600 zł na dziecko. Patrząc na potrzeby, nie jest to zbyt wygórowana kwota. Toteż zdaniem niektórych rodziców, jest to zdecydowanie za mało, aby zapewnić dziecku wszelkie potrzebne rzeczy.

Włączając się do dyskusji, należy pamiętać, że obecnie wzrastają koszty utrzymania dzieci, mamy wysoką inflację, która właściwie zjada pieniądze, a z drugiej strony stoją rodzice, których sytuacja gospodarcza (np. wzrost stóp procentowych, brak podwyżki w pracy) również jest nieciekawa.

Małgorzata Kożuchowska zachwyciła fryzurą. To hit sezonu! 'Samo piękno i klasa' (zdjęcie ilustracyjne)51-letnia Małgorzata Kożuchowska pragnie dziecka. "Ocknęłam się w ostatniej chwili"

Alimenty natychmiastowe. Sprawiedliwy podział pieniędzy?

Rozwiązaniem odpowiedniej kwoty alimentów miałyby być tzw. alimenty natychmiastowe, których pomysł pojawił się już w 2019 roku. Tutaj procedura przyznania pieniędzy, a przede wszystkim ich wysokości miałaby mieć uproszczoną i przejrzystą formułę. Otóż ich kwota miałaby zależeć od wysokości minimalnego wynagrodzenia, które od stycznia 2022 roku wynosi 3010 zł brutto. W związku z czym, w przypadku jednej pociechy alimenty miałyby wynosić 21 proc. dochodu, czyli około 630 zł. Na razie jednak prace utknęły w Sejmie.

Mała dziewczynka trafiła na SOR. Gdy lekarze odkryli powód, nie kryli rozbawieniaMała dziewczynka trafiła na SOR. Gdy lekarze odkryli powód, nie kryli rozbawienia

Więcej o: