Krótkie, greckie imię dla dziewczynki wciąż jest w TOP 10. Rodzice je uwielbiają

To krótkie greckie imię żeńskie wciąż jest w topowej dziesiątce. Nnależy także do najczęściej nadawanych imion w Polsce. Skąd pochodzi i co oznacza?

Nie wiesz, jakie imię wybrać dla dziewczynki? Pola, krótkie, greckie imię wciąż podbija serca rodziców. Pochodzi od imienia Apolonia, wcześniej funkcjonowało jedynie jako zdrobnienie, ale od niedawna istnieje również jako samodzielne imię. Obecnie znajduje się wśród najczęściej nadawanych imion w Polsce. Inne imiona z topowej dziesiątki to m.in. Zofia, Hanna, Zuzanna, Maja i Julia.

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci (zdjęcie ilustracyjne)Szkoła, szkoła, a po szkole? Jakie zajęcia pozalekcyjne są najlepsze dla dzieci

Pola - pochodzenie i znaczenie imienia 

Imię Pola to zdrobnienie greckiego imienia Apolonia, które pochodzi od mitologicznego Apolla. Apolonia i Apoloniusz dosłownie oznaczają osoby, należące do tego greckiego boga. Poza tym uważa się, że imię Pola powstało z połączenia zdrobnień Apolonii i imienia Paula. Uznaje się, że dziewczynki o takim imieniu posiadają swego rodzaju powagę i wewnętrzną równowagę. Z reguły są niezwykle rozsądne i nieugięte. Charakteryzują się wyjątkową samodzielnością, czasem nawet mogą zdawać się bezduszne. To jednak tylko pozory - tak naprawdę Pole cechuje wysoka wrażliwość. Pole obchodzą imieniny 9 lutego lub 23 września.   

Zobacz wideo Jak zachęcić dzieci do uprawiania sportu?

Jak zdrabniać imię Pola? Inne wersje językowe tego imienia

Jak powinno się zdrabniać imię Pola? W Polsce najczęściej używa się zdrobnień takich jak Polcia, Polusia, Polunia i Poleczka. W języku angielskim i we włoskim spotykamy się z imieniem Apollonia z podwójnym "l". Francuzi natomiast używają odmian Polline i Pollonie, a nasi zachodni sąsiedzi Ploni.

Słynne artystki noszące imię Pola 

Pola Negri, Pola Raksa - kto nie zna tych wielkich gwiazd polskiego kina? Utalentowane i piękne zdobyły ogromną popularność i zachwyciły widzów w wielu filmowych odsłonach. Może warto wziąć pod uwagę imię Pola właśnie z tego względu i nadać je niemowlakowi na cześć słynnych, polskich artystek? 

Białystok. W miejskich szkołach pojawiły się poidełkaBiałystok. Zdrowa woda... w szkołach zainstalowano poidełka

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: