Nauka zdalna w przypadku niskich temperatur? Mrozy mogą spowodować zamknięcie szkół

Czy niskie temperatury mogą być powodem do przejścia na naukę zdalną? Okazuje się, że tak. Zgodnie z nowymi przepisami dyrektorzy mogą zamknąć placówki, a uczniowie ponownie wrócić do lekcji w domu. O co dokładnie chodzi? Odpowiadamy.

Choć dla wielu lekcje w zaciszu domowym to duża zaleta, to dla innych jest to prawdziwe utrapienie. Zamknięcie w pokoju, brak kontaktu z rówieśnikami czy wadliwe sprzęty komputerowe to tylko niektóre z wymienianych wad. Dodatkowo okres pandemii pokazał nam, że zajęcia online są mniej efektywne od tych odbywających się tradycyjnie w placówkach. Nic więc dziwnego, że w głowach wielu uczniów i rodziców pojawia się jedno pytanie: czy nauka zdalna wróci do polskich szkół zimą 2022? 

Nauka zdalna 2022: Kiedy dyrektor może zamknąć szkołę? 

Jak wskazuje ustawa o systemie oświaty, szkoły są zobowiązane do zapewnienia uczniom odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia. Szczegóły precyzuje rozporządzenie  Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Wynika z niego, że dyrektorzy mogą zawiesić lekcje w przypadkach: 

Do kiedy jest ważny bon turystyczny? (zdjęcie ilustracyjne)Do kiedy jest ważny bon turystyczny? Możesz wykorzystać ten zastrzyk gotówki na wakacje poza sezonem

  • zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
  • nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów,
  • zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,
  • innego nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów. 

Zgodnie z rozporządzeniem temperatura w klasach i halach sportowych powinna wynosić co najmniej 18 stopni Celsjusza. Placówki mogą zostać zamknięte również w sytuacji, gdy na zewnątrz panuje -15 stopni.

Nauka zdalna z powodu niskich temperatur

Przepisy, które zaczęły obowiązywać do początku września, zobowiązują dyrektorów do wprowadzenia nauki zdalnej w przypadku zamknięcia szkoły. Zgodnie z nimi, lekcje online powinny rozpocząć się, jeżeli stacjonarne zajęcia zostały zawieszone na okres dłuższy niż 2 dni. 

Tęczowe dziecko, czyli pociecha wyczekiwana przez rodziców (zdjęcie ilustracyjne)Tęczowe dziecko. Za tą kolorową metaforą kryje się duży ból

Czy nauka zdalna powróci w 2022 roku? Biorąc pod uwagę rosnące ceny opału, scenariusz ten wydaje się całkiem prawdopodobny. 

Rząd niewątpliwie szykuje się na kryzys energetyczny. Gminy z pewnością nie będą oszczędzać na ogrzewaniu szkół, chyba że energii po prostu zacznie brakować. Nauka online w takiej sytuacji to rozsądne rozwiązanie, bo odbiorcom indywidualnym ogrzewanie zostanie wyłączone w ostatniej kolejności

- powiedział Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty cytowany przez serwis "rp.pl".

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: