• Link został skopiowany

Mała dziewczynka trafiła na SOR. Podczas diagnozowania lekarzom ukazał się "niecodzienny widok"

Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zgłosiła się matka z 9-miesięczną córką. Dziewczynka wymiotowała i nie chciała pić. Lekarze pokazali, co ujawniło badanie. Ten widok ich zaskoczył.
Mała dziewczynka trafiła na SOR. Gdy lekarze odkryli powód, nie kryli rozbawienia
Fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl, www.facebook.com/medpolmed

Czasem wystarczy tylko chwila nieuwagi rodzica, aby dzieci znalazły się w niebezpieczeństwie. Nawet niepozorny przedmiot może stanowić dla nich zagrożenie, czego przykładem jest opis sytuacji zamieszczony na profilu facebookowym Caduceus EM & Critical Care FOAM. Opisano w nim historię matki, która zgłosiła się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz ze  swoją 9-miesięczną córką.

Mała dziewczynka trafiła na SOR

Więcej artykułów o tematyce parentingowej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Dziewczynka wymiotowała i nie chciała pić, a jej matka twierdziła, że połknęła naklejkę. Lekarze wiedzieli, że sytuacja jest bardzo poważna, gdyż ciało obce znajdujące się w drogach oddechowych może doprowadzić nawet do śmierci.

Niedrożność dróg oddechowych spowodowana ciałem obcym stanowi jednak istotną przyczynę przypadkowych zgonów. Może dotyczyć wszystkich grup wiekowych, choć najczęściej występuje u małych dzieci i osób starszych. Ponieważ większość przypadków zadławienia ma miejsce podczas spożywania posiłku, zazwyczaj odbywa się w obecności świadków i może być potencjalnie wyleczona. Ofiary są początkowo przytomne i reagują, istnieją zatem warunki do wczesnego podjęcia działań, które mogą uratować życie poszkodowanemu.

- czytamy na stronie Ratownictwo Medyczne - łączy nas wspólna pasja.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że każdy przypadek zadławienia, który skończył się hospitalizacją lub zgonem, przypada wiele innych, które zostały skutecznie wyleczone dzięki pierwszej pomocy udzielonej przez społeczeństwo. W przypadku 9-miesięcznej dziewczynki, badanie RTG niczego jednak nie wykazało. Wówczas podjęto decyzję o wykonaniu badania endoskopowego. Podczas gastroskopii lekarzom ukazał się dość niecodzienny widok. Był to szeroki, eksponujący białe zęby uśmiech. Po chwili zorientowali się jednak, że to naklejka w kształcie uśmiechniętej gwiazdki.

Chociaż ta sytuacja miała nieco zabawny finał i zakończyła się dobrze, rodzice powinni zachować czujność i pamiętać, że co roku aspiracja ciała obcego jest przyczyną około 3000 zgonów. W 90% dotyczy dzieci poniżej 4 roku. U dzieci poniżej 6 miesiąca życia najczęstszą przyczyną jest tzw. pomoc rodzeństwa w karmieniu dziecka. 

Najczęściej ciało obce to orzeszki, rodzynki, winogrona, parówki, nasiona słonecznika itp. Objawy kliniczne są różnorodne i zależą od miejsca, w którym utknęło ciało obce oraz stopnia obturacji. Najczęściej są to: duszność wydechowa, trzeszczenia, tachypnoe, nawracające zapalenie płuc, stridor, kaszel lub bezdech.

- wyjaśniono na stronie Ratownictwo Medyczne - łączy nas wspólna pasja.

Więcej o: