• Link został skopiowany

Skandaliczny fragment w szkolnym podręczniku. "Propaganda PIS w czystej postaci"

Katarzyna Lubnauer zamieściła w sieci zdjęcie kontrowersyjnego fragmentu z podręcznika do Historii i teraźniejszości, z którego uczą się polscy uczniowie. Posłanka zapewniła, że to czysty przejaw propagandy partii rządzącej. Zapowiedziała, że dzieło wygląda tak, jak "tygodnik prawicowy", a w rzeczywistości niestety nim nie jest.
Skandaliczny fragment w szkolnym podręczniku. 'Propaganda PIS w czystej postaci'
Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl, Screen: @KLubnauer

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego do HiT-u od tygodni budzi spore kontrowersje ze względu na to, że uczniowie dowiedzą się z niego m.in. o tym, że in vitro to produkcja dzieci, "a wśród najbardziej popularnych obecnie ideologii politycznych należy scharakteryzować socjalizm, liberalizm, feminizm i ideologię gender". Do tego na ponad 500 stronach autor prezentuje wizję świata, w której jedyną akceptowalną postawą życiową jest wiara w chrześcijańskiego Boga, a lewica, gender, Niemcy, feminizm i ateizm to zjawiska godne potępienia. Teraz na jaw wychodzą kolejne kontrowersyjne treści, które określane są zwyczajną "propagandą partii rządzącej". 

Zobacz wideo Powrót do szkoły nie może się kojarzyć z tym, że będzie ciężko

Kontrowersyjna treść w szkolnym podręczniku. "To nie prawicowy tygodnik"

Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej zamieściła na Twitterze zdjęcie szkolnego podręcznika do Historii i Teraźniejszości, wyrażając swoje oburzenie związane z treściami zawartymi w książce, która według niej powinna nauczać o historycznych faktach, a nie szerzyć propagandę polskiej partii rządzącej. Posłanka podkreśliła, że na pierwszy rzut oka, może się wydawać, że to prawicowy tygodnik. Niestety, takie treści znajdują się w książkach, z których uczą się polskie dzieci. 

To nie prawicowy tygodnik, tylko podręcznik do HIT-u dla szkół branżowych. I tak propaganda PIS w czystej postaci trafia do szkół zamiast wiedzy historycznej

- napisała Katarzyna Lubnauer. 

Jeden z użytkowników Twittera pomyślał, że to świetna okazja, aby w komentarzu wspomnieć o działaniach rządzącej partii dotyczących powołania nowego Instytutu, który niestety nie będzie spełniał zamierzonego celu pomocy ciężarnym i tym, które chcą zajść w ciążę. 

PiS chce powołać Instytut ds. "dzietności" na wzór francuski, tyle że w Polsce nie ma dostępu do aborcji letalnej i kobiety boją się rodzić, aby nie umrzeć. W Polsce może to być ingerencja w dostęp do antykoncepcji, ingerencja w intymne sprawy rodzin. Banicja dla Kaczyńskiego!

- napisał jeden z internautów. 

Historia i teraźniejszość - nowy przedmiot szkolny. Szczegóły

Od 1 września 2022 roku w liceach i technikach uczniowie mają nowy przedmiot: historię i teraźniejszość. Zastąpił on przedmiot o nazwie wiedza o społeczeństwo. Resort edukacji nieco wcześniej wyjaśnił, że wprowadzanie nowego przedmiotu oznacza liczne zmiany w wiedzy o społeczeństwie i historii. W tym drugim Czarnek chce "wydłużyć narrację historyczną o okres 2004-2015 z jednoczesną redukcją wybranych zagadnień historycznych w ramach poszczególnych epok." Wiedza o społeczeństwie będzie wyłącznie w szkole średniej i będzie można zdawać z niej maturę rozszerzoną. Resort edukacji zapewnia, że podręczniki do historii i wiedzy o społeczeństwie w rozszerzeniu nie ulegną zmianie.

Zmiany tylko w niewielkim zakresie polegają na dodaniu treści nauczania (zagadnień), które nie są obecne w aktualnej podstawie programowej tych przedmiotów

- tłumaczyło MEiN.

Wymiar godzin nowego przedmiotu będzie wynosił:

  • liceum ogólnokształcące: klasa I - 2 godziny, klasa II - 1 godzina (łącznie 3 godziny),
  • technikum: klasa I - 1 godzina, klasa II - 1 godzina, klasa III - 1 godzina (łącznie 3 godziny),
  • branżowa szkoła I stopnia: klasa I - 1 godzina.

- Przedmiot będzie wprowadzany sukcesywnie, tj. w roku szkolnym 2022/2023 w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. W kolejnych latach zmiana obejmie kolejne klasy. Uczniowie, którzy rozpoczęli kształcenie w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023, nie będą objęci tą zmianą (będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie) - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Więcej o: