Narcystyczni rodzice to dramat każdego dziecka. Te cztery rzeczy bardzo odznaczają się na jego psychice

Narcystyczni rodzice, a szczególnie ich zachowanie, może być przyczyną wielu problemów i niepowodzeń w życiu dziecka. Nie są świadomi, jak wielką krzywdę mogą wyrządzić maluchowi, który kiedy dorośnie, aby uporać się z własnym życiem - będzie potrzebować pomocy specjalisty.

Narcystyczni rodzice nie zawsze są świadomi krzywdy, jaką swoim zachowaniem wyrządzają dziecku. Toksyczne relacje, którymi obarczają malucha, mogą bardzo odznaczyć się na jego psychice. Przedstawiamy cztery cechy charakteru, które są charakterystyczne dla narcystycznych rodziców.

Zobacz wideo Jak nie zawstydzić własnego dziecka? Kilka wskazówek

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Narcystyczni rodzice, co to oznacza dla dziecka?

Narcyzm to typ osobowości, który odznacza się egoizmem, wysokim mniemaniem o sobie, przeświadczeniu o nieomylności, brakiem współczucia i empatii. Osoby narcystyczne myślą tylko i wyłącznie o sobie, stawiając własne dobro na pierwszym miejscu. Jeśli rodzic przejawia te cechy charakteru, można tu mówić o toksycznych relacjach, które przenosi na dziecko.

Narcystyczni rodzice, często nieświadomi swoich cech, pragną, aby ich dziecko było idealną wersją ich samych. Jeśli nie udało im się czegoś osiągnąć, swoje niespełnione ambicje przenoszą właśnie na swoją pociechę, pragnąć, aby ta realizowała cały ich plan - krok po kroku. Nienawidzą sprzeciwu. Pragną oni wszystko i wszystkich kontrolować. Dla starszych dzieci, które przechodzą okres buntu, jest to wyjątkowo trudne, bowiem dorastając, pragną mieć pewną niezależność, którą narcystyczni rodzice często im odbierają. W dorosłym życiu dzieci narcystycznych rodziców nie potrafią poradzić sobie z problemami, które pojawiają się w życiu. Są wycofani, apatyczni, boją się ryzykować. Ratunkiem dla wielu z nich jest pomoc specjalisty oraz terapia.

Toksyczne relacje. Narcystyczni rodzice i ich dzieci

Narcystyczni rodzice bardzo często są nieświadomi swojego toksycznego zachowania względem własnych dzieci. Poniżej przedstawiamy cztery rzeczy, które są typowe dla tego typu relacji:

  • Plan idealny, czyli narcystyczny rodzic ma na wszystko odpowiedź, a jego plan względem dziecka jest idealny. Nikt tu nie pyta o preferencje dziecka, czy lubi grać w piłkę, czy może woli basen. To rodzic jest wyrocznią, a maluch - krok po kroku - ma realizować wszystkie punkty.
  • Mała wersja mamy lub taty, czyli dziecko ma być podobne do rodzica nie tylko z wyglądu, ale i z charakteru. Ma lubić to co on, ubierać się w podobnym stylu, słuchać tej samej muzyki. Dzieci narcyzów muszą mieć te same poglądy i spojrzenie na świat, a wszelkie różnice są natychmiast usuwane, a nawet karane.
  • Stosują manipulację - toksyczni rodzice bardzo często uciekają się do tego typu przemocy psychicznej, wzbudzając poczucie winy, rodzic stopniowo przejmuje kontrolę nad sposobem postrzegania rzeczywistości przez dziecko, które po pewnym czasie czuje się winne, zdezorientowane i bezradne.
  • Nagroda to miłość, czyli narcystyczni rodzice używają swojej miłości i czułości jako karty przetargowej. Dzieci często słyszą od nich "już cię nie kocham, bo zrobiłeś inaczej" - czyli dziecko tłumaczy sobie, ze mama lub tata będą go kochać tylko wtedy, jak zrobi dokładnie tak, jak oni tego oczekują. W przeciwnym razie nie są godni miłości, muszą na nią zasłużyć.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.