Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Za nieznajomość pewnej zasady można sporo zapłacić

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? To pytanie zadają sobie rodzice, którzy na co dzień przewożą swoje pociechy w autach. Warto wiedzieć, że jazda niezgodnie z przepisami może narazić nie tylko zdrowie i życie naszego dziecka, ale i uszczuplić nasz portfel.

Rodzice coraz rzadziej podejmują ryzyko przewożenia swoich dzieci bez fotelików, co jest postawą godną naśladowania. Jeśli jednak dziecko osiągnie odpowiedni wiek, to możemy z tego zrezygnować. Co mówią przepisy o przewożeniu dziecka w samochodzie? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Kompletowanie wyprawki dla noworodka: na co zwracać uwagę?

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Przepisy prawa są jasne

Z ustawy z dnia 8 czerwca 2017 roku, Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2017 poz. 1260), wynika, że bez względu na wiek dziecka, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, powinniśmy obowiązkowo przewozić je foteliku. Okazuje się jednak, że są pewne odstępstwa od tej reguły.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dziecko może podróżować bez fotelika, kiedy wzrost dziecka wynosi pomiędzy 135 a 150 cm, a jego waga przekracza 36 kg. Obowiązkowo musi mieć jednak zapięte pasy bezpieczeństwa.

Z fotelika można zrezygnować również, gdy posiadamy trójkę dzieci i trzy foteliki nie mieszczą się na tylnej kanapie samochodu osobowego. Jedno z dzieci może wówczas przewozić na środkowym siedzeniu zapięte wyłącznie pasem bezpieczeństwa. Musi mieć ono jednak minimum trzy lata.

Jeśli podróżujemy z dzieckiem taksówką, również nie ma obowiązku jazdy w foteliku.

Mandat za brak fotelika. Potrafi uszczuplić portfel

Nowy taryfikator mandatów, który obowiązuje od stycznia 2022 roku, określa również wysokość mandatu za jazdę dziecka bez fotelika. Zgodnie z nim,  za przewożenie dziecka bez fotelika zapłacimy karę w wysokości 300 złotych i otrzymamy sześć punktów karnych. Co ciekawe, jeszcze w zeszłym roku mandat wynosił 150 złotych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.