12 tysięcy na dziecko - duże wsparcie dla rodziców. Kto może starać się o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

12 tysięcy na dziecko w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego to ogromne wsparcie dla wielu rodziców. Nie wszyscy mogą jednak liczyć na dodatkowe pieniądze. Komu przysługuje 12 tysięcy na dziecko? Odpowiadamy.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to filar Nowego Polskiego Ładu. W ramach tego programu rodzice lub opiekunowie mogą otrzymać od państwa 12 tysięcy złotych. Pełna kwota nie zostanie jednak wypłacona jednorazowo. Rodzice mogą za to zdecydować o formie przyznawania środków.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

12 tysięcy na dziecko. Kto może starać się o dodatkowy zastrzyk gotówki?

12 tysięcy na dziecko mogą otrzymać rodzice, którzy wychowują co najmniej dwójkę dzieci. Starsze dziecko może być już pełnoletnie i wykonywać pracę zarobkową, a młodsze musi mieć od 12 do 35 miesięcy. Wynika z tego, że rodziny z jednym dzieckiem nie mogą starać się o świadczenie. 12 tysięcy złotych na dziecko nie przysługuje też rodzicom, gdy dzieci nie są w wieku określonym przez założenia programu.

Michał WiśniewskiDzieci Michała Wiśniewskiego. Najmłodsza pociecha wokalisty przyszła na świat w zeszłym roku

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie jest opodatkowany i przyznawany jest bez względu na dochody. 12 tysięcy złotych na dziecko otrzymają:

  • rodzice pozostający w związku małżeńskim,
  • opiekunowie prawni,
  • samotne matki i samotni ojcowie,
  • rodzice będący w związku nieformalnym.

Ulga na dziecko 2022 (zdjęcie ilustracyjne)Ulga na dziecko 2022 - jak ją otrzymać? Kwota nie jest zadowalająca

Warto mieć jednak na uwadze, że jeśli małżeństwo się rozwiodło, pieniądze w ramach programu otrzymuje osoba, z którą pociecha mieszka.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jak złożyć wniosek?

Obsługa dokumentów należy do ZUS. Rodzice mogą składać wnioski przez internet za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Empatia lub bankowości elektronicznej. Dokumenty trzeba dostarczyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Warto zrobić to na czas, bo jeśli się spóźnimy, kwota będzie pomniejszona o 500 zł.

Więcej o: