Toksyczna rodzina. Pięć charakterystycznych cech, które na pierwszy rzut oka ciężko rozpoznać

Toksyczna rodzina to nie zawsze taka, w której jest przemoc fizyczna, alkohol leje się strumieniami, a jej członkowie zażywają różne środki odurzające. To może być również ta, na pozór idealna, gdzie dzieci mają markowe ubrania i najnowsze sprzęty, a ich rodzice jeżdżą najnowszymi autami, prosto z salonu. Wszyscy mieszkają w wielkim i eleganckim domu, za którego ścianami rozgrywa się często dramat jej członków.

Toksyczna rodzina pełna jest dysfunkcyjnych zachowań. Nie zawsze jest to nadużywanie alkoholu, przemoc fizyczna, czy psychiczna. Często w idealnych domach, wśród idealnych rodziców i ich dzieci rozgrywa się dramat, o którym nie wie nikt. Kłamstwa, manipulacja, czy wzbudzanie poczucia winy, to tylko wierzchołek góry lodowej.

Zobacz wideo "Ostatnia rodzina" - oficjalny zwiastun filmu o Beksińskich

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Toksyczna rodzina - pięć cech charakterystycznych

Toksyczna rodzina to nie zawsze rodzina przemocowa, o patologicznych zachowaniach. Często nawet nie jesteśmy w stanie uświadomić sobie, że sami jesteśmy jej członkami. Przecież rodzice nie nadużywają alkoholu, pracują, kupują drogie prezenty. Czasem otrzeźwienie przychodzi dość szybko. Niekiedy dopiero po latach - wtedy takie osoby potrzebują pomocy specjalisty, a często nawet długofalowej terapii.

Nauka zdalna (zdjęcie ilustracyjne)Czy wróci nauka zdalna? Są na to szanse, i to wcale nie przez pandemię

Kiedy i jak zorientować się, że nasze życie nie wygląda tak, jak powinno, że to nie jest dobra rodzina? Otóż każdy z nas czuje, czy jest kochany, czy ma wsparcie i oparcie wśród najbliższych mu osób. Jeśli tego nie ma, trzeba szukać źródła problemu. Pięć cech toksycznej rodziny:

  • Nadopiekuńczość i przesadna kontrola - brak miejsca na indywidualne potrzeby innych członków rodziny; dzieci często potrzebują tzw. wentylu bezpieczeństwa, buntują się, chcą mieć odrobinę swobody i prywatności.
  • Problemu nie ma, bo o tym nie mówimy - wiele osób uważa, że problem zaczyna się pojawiać, kiedy mówimy o nim, dlatego w toksycznych rodzinach, jej członkowie nie chcą rozmawiać o trudnych sprawach i kłopotach. Unikanie za wszelką cenę konfrontacji z trudnościami to jedna z cech, której nie widać na pierwszy rzut oka.
  • Stawianie własnego „ja" na pierwszym miejscu - odrobiona samolubności nikomu jeszcze nie zaszkodziło, jednak w toksycznych rodzinach takie osoby skupiają główną uwagę na sobie. Kłamią, manipulują, aby osiągnąć zamierzony cel - dobry tylko dla nich. Inni się nie liczą.
  • Dramat na każdym kroku - co by się nie zrobiło, lub nie powiedziało, zawsze będzie afera. Toksyczne osoby, nawet jeśli nie ma takiej potrzeby, znajdą jakiś temat, który rozdmuchują do granic absurdu, co może przerodzić się w poważny, rodzinny konflikt i tym samym skłócić ze sobą bliskie osoby.
  • Groźba to nie kara? Toksyczne osoby nie stosują kar, przynajmniej tych cielesnych. Oni grożą, terroryzują, a nawet szantażują innych członków rodziny - wszystko po to, aby osiągnąć swój cel. Nie mają moralnego kręgosłupa, toteż w swoich poczynaniach mogą być bardzo niebezpieczni.

Królowa ElżbietaTak miała nazywać się wnuczka Królowej Elżbiety II. Zostało zakazane

Więcej o: