ZNP zwraca uwagę na problemy w edukacji. Przemysław Czarnek: A więc pytam: O co chodzi?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekonuje, że obecny rząd znacząco zwiększył subwencję oświatową i dał nauczycielom podwyżki. Jak twierdzi, w ciągu ostatnich dwóch-trzech lat na edukację przeznaczono "gigantyczne środki finansowe". - A więc pytam ZNP: O co chodzi? - mówi w rozmowie z Polskim Radiem 24.

Od 1 września w placówkach oświatowych w całej Polsce od trwa akcja protestacyjna nauczycieli zrzeszonych w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Obecnie jest to protest symboliczny, który polega głównie na oflagowaniu budynków. Zgodnie z zapowiedziami Związku ewentualny strajk nauczycieli nie odbędzie się w najbliższych dwóch miesiącach.

Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Przemysław Czarnek: Związek Nauczycielstwa Polskiego zawsze ma prawo do protestu

Przemysław Czarnek w rozmowie z Polskim Radiem 24 odniósł się do akcji protestacyjnej nauczycieli zrzeszonych w ZNP. Jak zauważył, "Związek Nauczycielstwa Polskiego zawsze ma prawo do protestu" i nie odmawia mu tego prawa.

Ten protest w ZNP trwa, natomiast jeśli związek mówi o bardzo dużych problemach edukacji, to ja wyliczam osiągnięcia na polu edukacji w ostatnich dwóch-trzech latach. To są gigantyczne środki finansowe na inwestycje, gigantyczna zwyżka subwencji oświatowej, od 1 stycznia o 11 mld złotych, to są poważne podwyżki dla nauczycieli

- wyliczał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał również, że nigdy wcześniej nie występowało to w edukacji. Zapytał również, dlaczego nauczyciele nie protestowali, gdy przez cztery lata z rzędu nie otrzymali żadnych podwyżek.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przemysław CzarnekCzarnek do ZNP: Gdzie byliście przed 2016? Na whisky?

Podwyżki dla nauczycieli - o ile? Przemysław Czarnek wylicza

Czarnek dodał również, że w stosunku do 2015 r. subwencja oświatowa na 1 stycznia 2023 r. będzie o 24 mld zł wyższa, a w stosunku do 2015 r. - "wynagrodzenia dla najmniej zarabiających nauczycieli wzrosną o blisko 80 proc.", a "najlepiej zarabiających - 50 proc." Z kolei, jak dodał, podwyżka wynagrodzenia dla najmniej zarabiających nauczycieli w stosunku rocznym - od 1 stycznia 2022 do 2023 r. wynosi 35 proc., czyli "dalece wyżej niż inflacja".

Świadczenie rodzicielskie 2022 (zdjęcie ilustracyjne)Świadczenie rodzicielskie 2022. Duże wsparcie, ale tylko dla wybranych

A więc pytam ZNP: o co chodzi?

- zapytał minister.

Więcej o: