Jak przyspieszyć poród? Te naturalne metody są nieco kontrowersyjne. Korzystały z nich nasze babcie

Jak przyspieszyć poród? Wiele ciężarnych kobiet zadaje sobie to pytanie pod koniec ciąży. Istnieje kilka popularnych sposobów, które mają przyspieszyć urodzenie malucha, ale czy są bezpieczne? Wyjaśniamy biologiczne zawiłości.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Obalamy mity dotyczące porodu

Końcowe tygodnie ciąży są dla wielu kobiet bardzo trudne - trudno się poruszać z powodu brzucha, rozwijające się w macicy dziecko uciska na pęcherz i pojawiają się inne, niezbyt przyjemne dolegliwości. Do tego każda mama chce jak najszybciej trzymać maluszka w ramionach, więc zaczynają szukać pomysłów na to, jak przyspieszyć poród. Jest ich kilka, jednak ich skuteczność jest mocno dyskusyjna. 

Jak przyspieszyć poród? Te sposoby są najczęściej polecane przez kobiety

Jedną z najczęstszych odpowiedzi na pytanie "jak przyspieszyć poród?" jest seks i stymulowanie sutków. Teoretyczne to dobre sposoby, ponieważ męskie nasienie zawiera prostaglandynę, hormon, który wpływa na rozwieranie szyjki macicy. Seks jest również masażem szyjki macicy oraz sprawia, że w ciele kobiety wydzielają się endorfiny (hormony szczęścia), które przygotowują kobietę do porodu. A stymulowanie sutków? Dzięki temu wytwarza się oksytocyna, hormon, który wzmacnia czynność skurczową macicy. Niestety oba sposoby, choć przyjemne, niekoniecznie powodują szybszy poród. Ale za to mogą przygotować kobietę do urodzenia maluszka.

Drugą polecaną metodą jest wysiłek fizyczny - jakikolwiek. Sprzątanie, spacer czy taniec są drugim najpopularniejszym sposobem na szybszy poród. Czy faktycznie? Ruch wywołuje skurcze, ale rzadko te porodowe. Są one spowodowane zmianą przepływu krwi, której trafia do macicy mniej. 

Jak przyspieszyć poród? Z tymi metodami lepiej być ostrożną

Innymi najczęstszymi odpowiedziami na pytanie "jak przyspieszyć poród?" są:

  • napar z liści malin - napar z liści malin (bądź poziomek) raczej nie przyspieszy porodu, a co najwyżej sprawi, że skurcze będą efektywniejsze. Jednak jest to dobry sposób na przygotowanie macicy do porodu,
  • surowy ananas - owoc ten zawiera bromelinę, enzym, który może wpływać na zmiękczenie szyjki macicy. Ale zawartość tej substancji w ananasie jest niewielka, więc szanse, że przyspieszy poród są nikłe,
  • olej rycynowy (a także czopki glicerynowe, napar z liści senesu) - nie mają żadnego wpływu na skurcze porodowe. Co najwyżej mogą powodować skurcze jelit i rozwolnienie. 
Więcej o: