Świadczenie rodzicielskie 2022. Choć może być sporym finansowym wsparciem, nie każdy je otrzyma

Świadczenie rodzicielskie 2022 to ogromne wsparcie. Rodzice, aby móc otrzymać pieniądze, muszą jednak spełnić szereg warunków. Kto może otrzymać tzw. "kosiniakowe"? Podpowiadamy.

Świadczenie rodzicielskie przyznawane jest rodzicom od stycznia 2016 roku. Pieniądze mają wesprzeć rodziców w pierwszym okresie życia dziecka. Tego rodzaju wsparcie nie jest jednak skierowane do wszystkich rodziców. Kto może otrzymać pieniądze? Jakie warunki trzeba spełnić?

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Świadczenie rodzicielskie 2022. "Kosiniakowe" dla wybranych

Świadczenie rodzicielskie,  nazywane również "kosiniakowym", nie jest uzależnione od dochodu rodziny. Na dodatkowy zastrzyk gotówki mogą jednak liczyć tylko wybrani. Wsparcie mogą dostać matki, które urodziły dziecko, ale nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego ani uposażenia macierzyńskiego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Becikowe 2022 (zdjęcie ilustracyjne)Becikowe 2022. Sporo gotówki na start. Niektórzy mogą otrzymać jeszcze więcej

"Kosiniakowe", to świadczenie rodzicielskie, które przysługuje przez:

  • 52 tygodnie - kiedy urodzimy jedno dziecko przy jednym porodzie, przysposobimy lub obejmiemy opieką jedno dziecko;
  • 65 tygodni - gdy przysposobimy, obejmiemy opieką lub urodzimy dwójkę pociech przy jednym porodzie;
  • 67 tygodni - w przypadku przysposobienia, objęcia opieką lub urodzenia przy jednym porodzie trójki dzieci;
  • 69 tygodni - jeśli przysposobimy, obejmiemy opieką lub urodzimy czwórkę pociech przy jednym porodzie;
  • 71 tygodni - w przypadku przysposobienia, objęcia opieką lub urodzenia przy jednym porodzie pięciorga i więcej dzieci.

Świadczenie rodzicielskie 2022 - jak złożyć wniosek?

Warto wiedzieć, że świadczenie rodzicielskie przysługuje od miesiąca narodzin lub przysposobienia dziecka. W przypadku rodzin zastępczych oraz opiekuna faktycznego termin liczy się od momentu objęcia dziecka opieką.

Najrzadziej nadawane imiona w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Najrzadziej nadawane imiona w Polsce. Naprawdę nazwali tak swoje dzieci

Ci, którzy chcą otrzymać dodatkowe pieniądze w ramach świadczenia rodzicielskiego, muszą złożyć wniosek w ciągu trzech miesięcy od porodu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zgłoszenia po terminie, ale nie później niż w okresie 52 tygodni, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.

Więcej o: