Matura 2023 - zmiany wzbudzają obawy uczniów. Czego mogą spodziewać się na egzaminie dojrzałości?

Matura 2023 - zmiany, które będą obowiązywać na najnowszej maturze, niepokoją uczniów. Egzamin ma być trudniejszy, co nie napawa optymizmem przyszłych maturzystów. Czego mogą spodziewać się na egzaminie dojrzałości? Odpowiadamy.

Matura 2023 zmiany, które mają pojawić się na tegorocznej maturze, budzą obawy uczniów. Jedno jest pewne - nie warto odkładać nauki na ostatnią chwilę, gdyż egzamin ma być trudniejszy niż w poprzednich latach.

Zobacz wideo "Co jest złego w tym, że uczeń sprawdzi coś w internecie? Kwestia, żeby umiał zweryfikować znalezione informacje"

Matura 2023 - zmiany. Wróci matura ustna

Najważniejszą zmianą, przed którą drżą tegoroczni maturzyści, jest powrót matury ustnej. Uczniowie będą musieli zmierzyć się z tą formą egzaminu - zarówno z języka polskiego, jak i języka obcego nowożytnego. Uczniowie, aby zdać, muszą osiągnąć próg minimum 30 proc.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Część pisemna składa się z czterech egzaminów:

  • z języka polskiego na poziomie podstawowym (minimalny próg 30 proc.),
  • z matematyki na poziomie podstawowym (minimalny próg 30 proc.),
  • z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym (minimalny próg 30 proc.),
  • z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (bez progu minimalnego).

Becikowe 2022 (zdjęcie ilustracyjne)Becikowe 2022. Sporo gotówki na start. Niektórzy mogą otrzymać jeszcze więcej

Co ciekawe, na nowej maturze na egzaminie ustnym z polskiego uczeń będzie losował zestaw pytań. Będą w nim dwa zadania sprawdzające umiejętność tworzenia wypowiedzi na dany temat, który ma być również zainspirowany utworem literackim albo innym tekstem kultury, np. materiałem ikonograficznym lub jego fragmentem. Nowością jest to, że zestaw pytań jest jawny i można sprawdzić go na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Matura 2023 - kiedy? Harmonogram egzaminów

Próbne egzaminy maturalne 2023 odbędą się:

  • 28-30 września 2022 roku (środa, czwartek, piątek) - próbny egzamin maturalny w formule 2023 organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.
  • 12-22 grudnia 2022 roku - próbny egzamin maturalny w formule 2023 organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Z kolei egzamin maturalny w terminie głównym - zarówno na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym - zostanie przeprowadzony w okresie od 4 do 23 maja 2023 r. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się od 1 do 19 czerwca, a egzamin w terminie poprawkowym od 21 do 22 sierpnia.

Więcej o: