Czy religia jest obowiązkowa? Niebawem wejdzie w życie kolejna zmiana Czarnka. Skończą się zwolnienia

Czy religia jest obowiązkowa? Wielu uczniów, jak i ich rodziców zastanawia się nad tym pytaniem - szukając odpowiedzi. Okazuje się, że obecne przepisy mówią o dobrowolności uczęszczania na katechezę, co oznacza, że przedmiot ten jest tylko dla chętnych. Niebawem się to zmieni.

Czy religia jest obowiązkowa? To pytanie, które pojawia się dość często wśród uczniów, jak i ich rodziców. Obecnie uczeń ma wybór. Może uczęszczać na szkolną katechezę, może chodzić na lekcje etyki, lub może w ogóle z tych zajęć zrezygnować. Wystarczy tylko przynieść do szkoły pisemne oświadczenie.

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wyprowadzeniu religii ze szkół i Funduszu Kościelnym

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Religia w szkole - obowiązek czy wybór?

Jeśli chodzi o obecny rok szkolny, to rodzice i uczniowie mogą być spokojni. Religia to przedmiot w szkole, który jest organizowany na wyraźne życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów. Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, musi zostać to wyrażone w formie pisemnego oświadczenia. Co istotne - może ono w każdej chwili być zmienione, tzn. uczeń z lekcji religii może wypisać się w każdym momencie roku szkolnego.

Religia w szkołach jest organizowana jedynie dla chętnych. Podobnie jest z zajęciami etyki. Uczestniczenie lub nieuczestniczenie w przedszkolnej albo szkolnej nauce religii, lub etyki nie może być powodem dyskryminacji przez kogokolwiek - duchownych, dyrektorów szkół, nauczycieli, czy nawet rówieśników - i w jakiejkolwiek formie.

Jednak niebawem wejdzie w życie kolejna zmiana ministra Czarnka i tym samym skończą się zwolnienia z zajęć. Religia zostanie wpisana w podstawę programową i tym samym będzie obowiązkowa.

Religia albo etyka. Innej drogi nie będzie

Zapowiadana od dłuższego czasu zmiana i wprowadzenie obowiązkowej religii lub etyki w szkołach ma być, według ministra edukacji koniecznością w "walce z zagrożeniem wychowawczym". Jeśli uczeń z różnych przyczyn nie będzie chciał chodzić na lekcje religii, może zamienić je na etykę. Nie wybrać nic nie będzie mógł.

Wybór niczego oznacza osłabienie wychowawczej funkcji szkoły, a szkoła ma funkcję wychowawczą, służebną wobec funkcji wychowawczej rodziny, ale jednak konieczną. I dlatego jeśli ktoś nie wybiera religii, będzie musiał wybrać etykę

- tłumaczył na minister edukacji.

Zatem zajęcia z etyki lub religii staną się zajęciami obowiązkowymi:

  • od 1 września 2023 r. - dla uczniów klas  IV szkół podstawowych i klas I szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2024 r. – dla uczniów klas IV i V szkół podstawowych oraz klas I i II szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2025 r. – dla uczniów klas IV - VI szkół podstawowych oraz klas I - III szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2026 r. – dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i klas I-IV szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2027 r. – dla uczniów klas IV-VIII  szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.