Mandat za brak fotelika wzrósł. Dokładnie tyle zapłacą kierowcy, którzy w 2022 roku nie przestrzegają przepisów

Mandat za brak fotelika w 2022 roku słono kosztuje. Chociaż przepisy wydają się skomplikowane, to lepiej poznać je jak najszybciej. Warto to zrobić nie tylko z powodu kary finansowej. Konsekwencje mogą być bowiem znacznie poważniejsze.

Mandat za brak fotelika może nie być jedynym skutkiem nieprzestrzegania prawa. Kiedy jedziemy z dzieckiem samochodem, a ono siedzi na podstawce, kolanach lub siedzeniu, to ryzykujemy przede wszystkim zdrowiem i życiem naszej pociechy. Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku jest regulowany prawnie od 1999 roku. Do niedawna mandat wynosił 150 zł, a od początku 2022 roku kwota ta jest wyższa.

Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Więcej informacji o prawie znajdziesz na stronie Gazeta.pl

PrzedszkoleNajpopularniejsze imiona 2022. Będą wieść prym w żłobkach?

Mandat za brak fotelika. Ile trzeba zapłacić?

Od stycznia 2022 roku kwota wzrosła dwukrotnie i teraz mandat za brak fotelika wynosi 300 zł.  Dodatkowo dostaniemy sześć punktów karnych. Tyle samo zapłacimy za przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, gdy włączona jest poduszka powietrzna. Karą 300 złotych zostaniemy obciążeni także wtedy, gdy fotelik jest źle przymocowany. Trzeba mieć na uwadze, że mandat może nie być jedynym skutkiem nieprzestrzegania przepisów. Nigdy nie wiemy, co zdarzy się na drodze i jakie będą konsekwencje jazdy bez fotelika.

Kiedy przewozić dziecko w foteliku?

Art. 39 ust. 3 Prawo o ruchu drogowym głosi:

W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3 wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Są jednak wyjątki od tej reguły:

  • dziecko waży więcej niż 36 kg przy wzroście 1,35-1,50 cm,
  • w samochodzie mieszczą się tylko dwa foteliki, a dzieci jest trójka,
  • zaświadczenie medyczne o tym, że dziecko nie może być przewożone w taki sposób,
  • dziecko jedzie autobusem, radiowozem, taksówką i karetką.

Czy rząd PiS kupi uczniom laptopy?Czy rząd PiS kupi uczniom laptopy? Mogą trafić do blisko 400 tys. osób

Więcej o: