Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Rodzice muszą spełnić warunki, ale nawet wtedy ZUS może odmówić przyznania pieniędzy

Zasiłek opiekuńczy na dziecko to zagadnienie, którym rodzice interesują się szczególnie w okresie jesiennym. Powrót do przedszkoli i szkół sprawia, że wiele dzieci łapie infekcje i choruje, przez co nie może uczęszczać do placówki oświatowej. W takim przypadku wielu rodziców musi zostać w domu z dzieckiem. Wówczas niektórym z nich przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Pracujący rodzice, których dziecko zachorowało, mogą zostać z dziećmi w domu, jeśli otrzymają od lekarza specjalne zwolnienie. Później mogą ubiegać się też o zasiłek opiekuńczy. ZUS w pewnych przypadkach może jednak odmówić wypłacenia pieniędzy. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak może wyglądać dzień dziecka, w którym nie ma czasu na nudę, telefon i granie na konsoli? Jak reagują na dzieci w depresji rodzice? Rozmowa z Marcinem Łokciewiczem, Pauliną Dudek i Pauliną Dąbrowską

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - ile wynosi?

Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem wypłacanym przez ZUS i przysługuje wyłącznie osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za wszystkie dni opieki i wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Podstawa wymiaru zasiłku wynosi:

  • dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę - przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym opiekujesz się chorym dzieckiem. Od tej kwoty trzeba jeszcze odjąć składki na ubezpieczenia społeczne,
  • dla osób, które nie pracują na umowę o pracę  - przeciętny miesięczny przychód z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym opiekujesz się chorym dzieckiem. Co więcej, kwota powinna jeszcze zostać pomniejszona o 13,71 proc.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Warto pamiętać, że rodzicom nie należy się zasiłek opiekuńczy, jeśli mieszkają oni z innymi członkami rodziny, którzy mogą zapewnić dziecku opiekę. Zasada ta nie dotyczy jednak dzieci poniżej drugiego roku życia.

Zasiłek opiekuńczy - jak złożyć wniosek?

Rodzice, którzy opiekują się chorym dzieckiem i chcą otrzymać zasiłek opiekuńczy, muszą złożyć wniosek (formularz Z-15A) i dostarczyć go do swojego pracodawcy (płatnika składek). Potrzebne jest również zwolnienie, które zostało wystawione przez lekarza. Jeśli jednak rodzic ma profil na PUE ZUS, nie musi składać zwolnienia od lekarza w wersji papierowej, gdyż wystarczy zwolnienie elektroniczne.

Warto pamiętać, by odpowiednie dokumenty złożyć jak najszybciej po uzyskaniu zaświadczenia lekarskiego - maksymalny czas na dostarczenie zwolnienia wynosi siedem dni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.