Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Rodzice muszą spełnić warunki, ale nawet wtedy ZUS może odmówić przyznania pieniędzy

Zasiłek opiekuńczy na dziecko to zagadnienie, którym rodzice interesują się szczególnie w okresie jesiennym. Powrót do przedszkoli i szkół sprawia, że wiele dzieci łapie infekcje i choruje, przez co nie może uczęszczać do placówki oświatowej. W takim przypadku wielu rodziców musi zostać w domu z dzieckiem. Wówczas niektórym z nich przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Pracujący rodzice, których dziecko zachorowało, mogą zostać z dziećmi w domu, jeśli otrzymają od lekarza specjalne zwolnienie. Później mogą ubiegać się też o zasiłek opiekuńczy. ZUS w pewnych przypadkach może jednak odmówić wypłacenia pieniędzy. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak może wyglądać dzień dziecka, w którym nie ma czasu na nudę, telefon i granie na konsoli? Jak reagują na dzieci w depresji rodzice? Rozmowa z Marcinem Łokciewiczem, Pauliną Dudek i Pauliną Dąbrowską

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - ile wynosi?

Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem wypłacanym przez ZUS i przysługuje wyłącznie osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za wszystkie dni opieki i wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Świadczenie rodzicielskie 2022 (zdjęcie ilustracyjne)Świadczenie rodzicielskie 2022. Te pieniądze są dużym wsparciem dla rodziców

Podstawa wymiaru zasiłku wynosi:

  • dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę - przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym opiekujesz się chorym dzieckiem. Od tej kwoty trzeba jeszcze odjąć składki na ubezpieczenia społeczne,
  • dla osób, które nie pracują na umowę o pracę  - przeciętny miesięczny przychód z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym opiekujesz się chorym dzieckiem. Co więcej, kwota powinna jeszcze zostać pomniejszona o 13,71 proc.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Warto pamiętać, że rodzicom nie należy się zasiłek opiekuńczy, jeśli mieszkają oni z innymi członkami rodziny, którzy mogą zapewnić dziecku opiekę. Zasada ta nie dotyczy jednak dzieci poniżej drugiego roku życia.

Zasiłek opiekuńczy - jak złożyć wniosek?

Rodzice, którzy opiekują się chorym dzieckiem i chcą otrzymać zasiłek opiekuńczy, muszą złożyć wniosek (formularz Z-15A) i dostarczyć go do swojego pracodawcy (płatnika składek). Potrzebne jest również zwolnienie, które zostało wystawione przez lekarza. Jeśli jednak rodzic ma profil na PUE ZUS, nie musi składać zwolnienia od lekarza w wersji papierowej, gdyż wystarczy zwolnienie elektroniczne.

Kiedy jest dzień nauczyciela?Kiedy jest dzień nauczyciela? Uczniowie liczą na dodatkowy dzień wolny

Warto pamiętać, by odpowiednie dokumenty złożyć jak najszybciej po uzyskaniu zaświadczenia lekarskiego - maksymalny czas na dostarczenie zwolnienia wynosi siedem dni.

Więcej o: