Pracujący rodzice, których dziecko zachorowało, mogą zostać z dziećmi w domu, jeśli otrzymają od lekarza specjalne zwolnienie. Później mogą ubiegać się też o zasiłek opiekuńczy. ZUS w pewnych przypadkach może jednak odmówić wypłacenia pieniędzy. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze? Podpowiadamy.
Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem wypłacanym przez ZUS i przysługuje wyłącznie osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za wszystkie dni opieki i wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Podstawa wymiaru zasiłku wynosi:
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Warto pamiętać, że rodzicom nie należy się zasiłek opiekuńczy, jeśli mieszkają oni z innymi członkami rodziny, którzy mogą zapewnić dziecku opiekę. Zasada ta nie dotyczy jednak dzieci poniżej drugiego roku życia.
Rodzice, którzy opiekują się chorym dzieckiem i chcą otrzymać zasiłek opiekuńczy, muszą złożyć wniosek (formularz Z-15A) i dostarczyć go do swojego pracodawcy (płatnika składek). Potrzebne jest również zwolnienie, które zostało wystawione przez lekarza. Jeśli jednak rodzic ma profil na PUE ZUS, nie musi składać zwolnienia od lekarza w wersji papierowej, gdyż wystarczy zwolnienie elektroniczne.
Warto pamiętać, by odpowiednie dokumenty złożyć jak najszybciej po uzyskaniu zaświadczenia lekarskiego - maksymalny czas na dostarczenie zwolnienia wynosi siedem dni.