Szkoła nie może zataić formularza sprawdzianu i kartkówki. Zaskakująca decyzja sądu

Szkoła nie może zataić formularza sprawdzianu i kartkówki. Co to oznacza w praktyce? Otóż każda zainteresowana osoba ma prawo wystąpić o udostępnienie informacji, która jest publiczna i wgląd do przygotowanych testów. Decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu jest dużym zaskoczeniem - także dla nauczycieli.

Formularze testów, sprawdzianów i kartkówek informacją publiczną? Do takiego wniosku doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Chodzi o sprawę kiedy jedno ze stowarzyszeń zwróciło się do dyrekcji Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Opolu o udostępnienie ostatniego sprawdzianu/klasówki z matematyki.

Zobacz wideo Czy każde dziecko może być dobre z matematyki?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Szkoła nie może zataić formularza sprawdzianu i kartkówki

Wszelkie formularze sprawdzianów, kartkówek, czy testów są informacją publiczną. Wniosek o jej udostępnienie może zostać złożony przez każdego, kto pragnie skorzystać z konstytucyjnego prawa do informacji. Wyjątek stanowią informacje niejawne - ale testy, czy sprawdziany do nich nie należą. Do takiego wniosku doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu po tym, jak od jednego z miejscowych stowarzyszeń wpłynęła skarga na to, iż dyrekcja Zespołu Szkól Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Opolu nie chce ujawnić treści sprawdzianu z matematyki, twierdząc, że sprawdziany i kartkówki nie są informacją publiczną i mają formę "ustnego pytania", która jest rozszerzona na całą klasę.

Jak podaje portalsamorzadowy.pl, w toku postępowania sądowego, które rozpoczęło się jeszcze w maju b.r., szkoła twierdziła, iż kartkówki należy zakwalifikować do dokumentów wewnętrznych placówki lub nawet prywatnych, ponieważ  nie zawierają żadnych informacji dotyczących działalności i kwestii finansowych szkoły. Zatem tym samym nie odnoszą się od prowadzonej przez placówkę, polityki wewnętrznej czy zewnętrznej. Służą jedynie do weryfikowania wiedzy uczniów.

Jednak sąd uważa inaczej. Według opinii WSA sprawdziany i klasówki stanowią istotny element programu nauczania (pisemnej formy sprawdzania wiadomości ucznia), czyli służą sprawdzeniu umiejętności nauczanych w szkole i prawidłowości oraz poziomie edukacji nauczycieli. Reasumując - są one informacją publiczną, do której każdy może mieć dostęp. Oczywiście na odpowiedni wniosek. 

Przegrana szkoły - co oznacza w praktyce?

Cała sprawa odnośnie udostępnienia informacji publicznej przez szkołę w kwestii wglądu do testów, sprawdzianów i kartkówek - miała swój finał całkiem niedawno. Sąd nie przyjął tłumaczeń placówki, przyznając rację stowarzyszeniu z Opola. Co więcej, WSA nakazał Zespołowi Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Opolu załatwienie wniosku o udostępnienie informacji publicznej oraz zasądził 102 zł zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.