Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? Prawo i opinie ekspertów są rozbieżne, a rodzice mogą mieć mętlik

Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? Przepisy określają dolną granicę wieku, ale eksperci twierdzą, że każdą sytuację trzeba rozpatrywać indywidualnie.

Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? W życiu bywa różnie. Nigdy nie wiemy, czy nie będziemy musieli nagle pojechać do chorej babci lub zostać dłużej w pracy. Czy możemy wtedy zostawić dziecko bez opieki? Czy możemy mieć pewność, że sobie poradzi? W jakim wieku musi być nasza pociecha, by mogła zostać sama w domu? Chociaż eksperci twierdzą, że wszystko zależy od dziecka, to prawo jest o wiele bardziej precyzyjne.

Zobacz wideo Czy każde dziecko może być dobre z matematyki?

Więcej informacji na tematy prawne znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? Są trzy przepisy opisujące tę kwestię

W kodeksie wykroczeń dolną granicą jest 7 lat, w administracyjnym 8, a cywilnym - 13. Rodzice zastanawiają się więc, który zapis ich obowiązuje i skąd wzięły się takie rozbieżności. Zacznijmy od art. 106 Kodeksu wykroczeń:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Zgodnie z tym zapiskiem nie możemy zostawiać dziecka, które ma mniej niż siedem lat samego w domu, bo nie jest w stanie rozpoznać niebezpieczeństwa. 

Jeśli chodzi o kodeks administracyjny, to art. 32 ust.1 mówi o tym, że rodzice mogą liczyć na zasiłek opiekuńczy mogą liczyć rodzice opiekujący się pociechą, która nie ukończyła jeszcze ośmiu lat. Kodeks cywilny mówi o tym, że dziecko do 13. roku życia nie ma zdolności do czynności prawnych. To sprawia, że wiele osób zapis odnosi także do przebywania samemu w domu.

Eksperci twierdzą, że wszystko zależy od dziecka

Rodzice nie zgadzają się z zapisami prawnymi. Jedni są zdania, że rezolutny pięciolatek sobie poradzi i prędzej zostawiliby go samego w domu niż sprawiającego kłopoty 12-latka. A co na ten temat mówią specjaliści? Ich zdaniem wszystko zależy od dziecka i tego, jak szybko się rozwija. Niektóre stają się odpowiedzialne i samodzielne bardzo szybko, inne potrzebują kilku lat więcej. Psycholodzy rozwojowi podkreślają, że zawsze musimy z dzieckiem porozmawiać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.