"Bardzo zła sytuacja w oświacie". Minister Czarnek zwrócił się do ZNP. Zadał konkretne pytanie

Z początkiem nowego roku szkolnego w placówkach oświatowych w całej Polsce od trwa akcja protestacyjna nauczycieli zrzeszonych w ZNP. Obecnie ma ona charakter symboliczny, który głównie polega na oflagowaniu budynków. Sławomir Broniarz, prezes ZNP, coraz częściej mówi o złej sytuacji w oświacie. Głos również zabrał minister Czarnek.

Przemysław Czarnek, minister edukacji w swoim wpisie w mediach społecznościowych odniósł się do zarzutów stawianych przez Sławomira Broniarza. Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira nie wyklucza strajku, czego powodem ma być "bardzo złą sytuacją w oświacie".

Zobacz wideo Broniarz: Strajkujący mogą mieć problemy z wynagrodzeniem

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Broniarz mówi o złej sytuacji w oświacie, Czarnek odpowiada

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego już od dłuższego czasu zapowiadał przygotowanie strajku, jako pokłosie narastającego kryzysu w oświacie, zdaniem Broniarza. Chodzi tu przede wszystkim o obiecane przez rząd podwyżki dla nauczycieli, ale także zmiany, które dotykają polską szkołę. Aktualnie strajk nauczycieli przybrał formę informacyjną.

Chcemy powiedzieć rodzicom, że edukacja to nie jest tylko problem ministra, nauczycieli i pracowników oświaty. Edukacja to jest problem, który dotyka prawie 4,5 mln uczniów i 2 mln rodziców i to jest najważniejsza dziedzina życia społecznego

- podkreślił Broniarz cytowany przez serwis.gazetaprawna.pl.

Zgodnie z zapowiedziami Związku strajk nauczycieli nie odbędzie się również w najbliższych miesiącach, czyli październiku i listopadzie. Trudno ocenić co będzie dalej. ZNP domaga się wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli i zmian w oświacie.

Będziemy chcieli wszystkich zainteresowanych poinformować o przyczynach tej akcji, czyli bardzo złej sytuacji, z którą mamy do czynienia w oświacie. To nie jest tylko i wyłącznie problem wynagrodzeń i braku nauczycieli, to jest naszym zdaniem sprawa, która dotyczy treści edukacyjnych, zadań spoczywających na szkole

- dodał szef ZNP, Sławomir Broniarz w czasie rozmowy na antenie tvn24.pl.

Na odpowiedź ministra Czarnka, szefa resortu edukacji nie trzeba było długo czekać. W swoich mediach społecznościowych dodał wpis przeczący słowom Broniarza.

O 11 miliardów złotych większa subwencja oświatowa od 1 stycznia 2023 roku, a łącznie o 24 miliardy więcej niż za PO-PSL. 1240 i 814 złotych podwyżki dla najmniej i najlepiej zarabiających nauczycieli 1 stycznia, łącznie blisko 80 proc. i 50 proc. więcej niż za PO-PSL. 5,2 miliardów złotych inwestycji w infrastrukturę edukacyjną i blisko 5 miliardów złotych inwestycji informatycznych, w tym ponad 1 miliard złotych na Laboratoria Przyszłości. Szanowne ZNP i Panie Broniarz, która z tych pozycji to 'bardzo zła sytuacja' i gdzie byliście przed 2016? Na whisky?

- napisał minister na Twitterze.

Strajk trwa. Powstanie miasteczko informacyjne

Z początkiem października strajk ZNP ma przybrać formę informacyjną. Związkowcy planują utworzenie edukacyjnego miasteczka, którego głównym celem będzie informowanie polityków, rodziców, samorządowców i nauczycieli o przyczynach akcji protestacyjnej. Zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi mierzy się większość pedagogów.

ZNP nie informuje na razie, gdzie konkretnie stanie miasteczko. Wiadomo jednak, że ma być otwarte przez całą dobę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA