Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tysięcy na dziecko. Nie wszyscy otrzymają dodatkowe pieniądze

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to rządowa pomoc dla rodziców w ramach Nowego Polskiego Ładu. Rodziny mogą liczyć na dodatkowe 12 tysięcy złotych. Trzeba jednak spełnić kluczowe warunki. Bez nich nie możemy starać się o świadczenie.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest filarem Nowego Polskiego Ładu. Program jest odpowiedzią na potrzeby i wymagania rodzin z dziećmi. Rodzice lub opiekunowie mogą otrzymać od państwa 12 tysięcy złotych. Kwota nie zostanie wypłacona jednorazowo. Osoby składające wniosek muszą zdecydować, w jaki sposób chcą otrzymywać świadczenie. Do wyboru mają:

  • 1000 zł co miesiąc przez 12 miesięcy,
  • 500 zł co miesiąc przez 24 miesiące.
Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Więcej informacji o świadczeniach znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Kto może starać się o 12 tysięcy na dziecko?

Świadczenie będzie przyznane, jeśli rodzice (lub opiekunowie prawni) wychowują co najmniej dwójkę dzieci. Starsze może być już pełnoletnie i pracować, a młodsze musi mieć od 12 do 35 miesięcy. Oznacza to, że rodziny z jedną pociechą nie mogą starać się o świadczenie. Tak samo jest w przypadku, gdy dzieci nie są w wieku określonym przez założenia programu. 

Rodzinny Kapitał opiekuńczy nie jest opodatkowany i przyznawany jest bez względu na dochody. 12 tysięcy złotych na dziecko otrzymają:

  • rodzice pozostający w związku małżeńskim,
  • opiekunowie prawni,
  • samotne matki i samotni ojcowie,
  • rodzice będący w związku nieformalnym.

Jeśli małżeństwo się rozwiodło, pieniądze w ramach programu otrzymuje osoba, z którą dziecko mieszka. 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Kiedy składać wniosek?

Obsługą dokumentów zajmuje się ZUS. Wnioski należy składać przez internet za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Empatia lub bankowości elektronicznej. Dokumenty trzeba dostarczyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Jeśli się spóźnimy, kwota będzie pomniejszona o 500 zł. 

Więcej o: