W jakim wieku dziecko może zostać samo w domu? Za nieprzestrzeganie przepisów grozi kara

W jakim wieku dziecko może zostać samo w domu? Nie wszyscy wiedzą o tym, że ten fakt jest regulowany prawnie, a przepisy mówią jasno. Nieprzestrzeganie ich może skutkować wysoką karą.

W jakim wieku dziecko może zostać samo w domu? O tym zagadnieniu często myślą rodzice, którzy chcieliby ustalić sobie harmonogram dnia i pogodzić zmiany w pracy. Często wydaje nam się, że wiek jest najmniej ważny - mnóstwo osób uważa, że liczy się dojrzałość. Prawo jednak jasno wskazuje, od kiedy dziecko może pozostać w domu bez opieki.

Zobacz wideo Czy każde dziecko może być dobre z matematyki?

Więcej informacji o przepisach znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Pies, dziecko i rozbita miskaPies rozbił dziecku talerz. Reakcja dziewczynki zaskoczyła dorosłych

W jakim wieku dziecko może zostać samo w domu? Kodeks karny mówi o dolnej granicy

Artykuł 106 Kodeksu wykroczeń z ustawy z dnia 20 maja 1971 r. mówi:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Oznacza to, że nie możemy zostawiać naszej pociechy samej w domu, nawet jak będzie się paliło lub waliło. Na nic również tłumaczenia, że syn lub córka grzecznie się bawią albo śpią. Pozostawienie dziecka, które nie ukończyło 7. roku życia samego w domu wiąże się z wysoką karą grzywny lub naganą. 

Eksperci twierdzą, że wiek to nie jest jedyny wyznacznik

Chociaż prawo mówi wprost, że dziecko powinno skończyć siedem lat, to pojawiają się głosy, że to nie wiek powinien być jedynym wyznacznikiem. Pod uwagę należy wziąć także dojrzałość dziecka, samodzielność oraz to, czy jest odpowiedzialne. Zdaniem wielu rodziców często sześciolatek wykazuje się większą rezolutnością niż dwunastolatek i nie baliby się zostawić go samego w domu. 

Alimenty na dziecko. Ile wynoszą i kiedy się je płaci?Alimenty na dziecko. Ile wynoszą i kiedy się je płaci?

Więcej o: