Alimenty na dziecko - do kiedy się je płaci? Kwota wyznaczona na potrzeby dziecka oburza wielu rodziców

Alimenty na dziecko - do kiedy się je płaci? Wielu rodziców, którzy otrzymali zasądzony nakaz płacenia alimentów, zastanawia się, jak długo powinni łożyć na utrzymanie dziecka? Czy górną granicą wieku jest osiągnięcie pełnoletności? A może dopiero zakończenie edukacji? Z drugiej strony są także rodzice, którzy samotnie zajmują się wychowaniem dziecka i kwota, którą otrzymują, nie jest zbyt wysoka.

Alimenty na dziecko - do kiedy się płaci? Otóż jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Pod uwagę należy wciąż szereg różnych czynników, które nie tylko wypływają na wielkość zasądzonych alimentów, ale także na długość ich płacenia. Przedstawiamy szczegóły.

Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Alimenty na dziecko - do kiedy się płaci?

Jeśli chodzi o płacenie alimentów, to nie ma tu granicy wiekowej. Zostały one zasądzone przez sąd i należą się, dopóki dane dziecko nie będzie w stanie się samodzielnie utrzymać - nawet jeśli ukończyło już 18. rok życia.

Jeśli dane dziecko, na które zostały zasądzone alimenty, uzyskało już pełnoletność, ale nadal się uczy - należy nadal płacić, bo studiując, nie będzie w stanie jednocześnie się uczyć i pracować. Należą się one, dopóki nie zakończy nauki w systemie dziennym.

Obowiązek alimentacyjny danego rodzica trwa do momentu osiągnięcia przez dziecko zdolności do utrzymania siebie, czyli zapewnienia podstawowych potrzeb. Nie jest to jednoznaczne z osiągnięciem przez nie pełnoletności. Jeżeli jednak dany rodzic znajdzie się w sytuacji, w której jego dorosłe dziecko, zaniedbuje studia i uczy się tylko "na papierze" - może wtedy ustać obowiązek do dalszego płacenia alimentów. Wszystko oczywiście musi odbyć się na drodze sądowej, albo przez mediacje.

Wsparcie w formie alimentów należy się dziecku, jeśli nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać, bo swój wolny czas poświęca na naukę i uczy się przyszłego zawodu.

Ile wynosi kwota alimentów?

Jeśli chodzi o wysokość alimentów, to ich ustaleniem (jeśli rodzice nie mogą się dogadać) zajmuje się sąd. Z reguły kwota ta średnio jest ustalana na około 500 zł - chociaż zdążają się przypadki, kiedy jest znacznie większa, lub też niższa. Dla wielu rodziców, którzy na co dzień mierzą się z wydatkami związanymi z utrzymaniem dziecka - to kpina. Jednak wszystko zależy od kosztów utrzymania i wychowania dziecka oraz możliwości majątkowych i zarobkowych rodzica.

Rodzice również muszą być świadomi tego, że alimentów nie ustala się raz i na zawsze. Potrzeby dziecka się zmieniają, sytuacja materialna rodziców również. Także decyzją sądu, alimenty mogą być podwyższone oraz obniżone, w zależności od okoliczności.

Zmniejszenie kwoty przyznanych alimentów na dziecko jest możliwe w razie wystąpienia istotnej zmiany np. z powodu niezdolności do pracy (wypadek, kontuzja, itp.) lub znacznego obniżenia kosztów utrzymania dziecka, np. poprzez zmianę szkoły z prywatnej na publiczną. Podobna sprawa tyczy się w kwestii podwyższenia kwoty alimentów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.