Pomidorowa gorączka. Czy rodzice powinni bać się nowego wirusa?

Pomidorowa gorączka, zwana równie pomidorową grypą atakuje głównie dzieci w wieku do 5 lat. Początkowo jej objawy są dość charakterystyczne dla zwykłego przeziębienia, jednak po czasie na ciele zarażonej osoby zaczyna pojawiać się wysypka. Czy rodzice powinni bać się nowego wirusa?

Pomidorowa gorączka zagraża dzieciom? To pytanie, które pojawia się dość często w grupach rodziców. Ta tajemnicza infekcja pojawiła się w jednym z regionów Indii i z każdym dniem przybywa nowych przypadków choroby. Przenosi się drogą kropelkową i atakuje małe dzieci, w wieku ok. 5 lat. Czy rodzice powinni bać się nowego wirusa?

Zobacz wideo Leki przeciwgorączkowe dla dzieci

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pomidorowa gorączka u dzieci. Objawy nietypowej infekcji

Od pewnego czasu w wielu mediach pojawiają się wzmianki na temat tajemniczej infekcji, która atakuje głównie dzieci w wieku ok. 5 lat. Pierwsze jej przypadki odnotowano w Indiach, gdzie rozprzestrzenia się dość szybko. Tamtejsi lekarze odnotowali tam już prawie setkę chorych dzieci, jednak wielu z nich uważa, że liczba chorych może być znacznie wyższa, gdyż nie wszyscy zgłaszają się do lekarza.

Ta tajemnicza infekcja nie jest śmiertelna. Początkowo jej objawy są bardzo podobne do grypy, czy przeziębienia, dopiero po kilku dniach pojawiają się kolejne oznaki - czerwone bąble, które przypominają wyglądem małe, dojrzewające pomidory. Ważne jest, aby w tym czasie podawać dużo płynów, gdyż sama choroba nie jest groźna, ale jej powikłania już tak.

Większość przypadków, które zostały zdiagnozowane w Indiach, miała bardzo łagodny przebieg i nie wymagała interwencji lekarzy, ani tym bardziej hospitalizacji. Tamtejsi lekarze nie mają lekarstw, które włączyłby z wirusem. Koncentrują się na leczeniu objawów choroby - podają środki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Co istotne, pomidorowa gorączka mija sama po upływie około 10 dni.

Czy nowy wirus z Indii zagraża dzieciom w Europie?

W dzisiejszym świecie rozprzestrzenianie się wirusów jest niezwykle łatwe. Ludzie przemieszczają się, a wraz z nimi różnego rodzaju bakterie i wirusy, które są odpowiedzialne za powstawanie wielu chorób. Niektórzy specjaliści w dziedzinie chorób zakaźnych są zdania, że tajemnicza choroba może dotrzeć do Europy. Jednak tutaj najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, czyli częste mycie rąk, dezynfekcja i zachowanie dystansu społecznego. Nawyk ten chroni także przed wieloma innymi chorobami.

Jeśli chodzi o pomidorową gorączkę, to aktualnie nieznane jest jej pochodzenie. Prawdopodobnie może to być powikłanie po dendze lub po gorączce chikungunya. Nieznane są także przyczyny powstawania wysypki na ciele dzieci. Jedno jest pewne, jeśli rodzice zaobserwują nietypową wysypkę u swojego dziecka - powinni zgłosić się do lekarza.

Więcej o:
Copyright © Agora SA