Dziecko bez fotelika. Jest kilka kryteriów, a za nieznajomość przepisów grozi mandat

Wydaje się, że przewożenie dziecka w fotelu to oczywista oczywistość i nie ma zbyt wielu zasad, które w tym aspekcie obowiązują. Okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Jest mnóstwo przepisów, na które trzeba zwrócić uwagę, a nieprzestrzeganie ich może skończyć się mandatem.

Wcześniej w foteliku musiały jeździć dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia, teraz przepisy uległy zmianie i trzeba zwrócić uwagę na więcej aspektów. Bo okazuje się, że sam wiek nie jest jedynym warunkiem. Należy także prawidłowo zamontować fotelik.

Zobacz wideo Kierowcy nagminnie ignorują znak B-20. Mandat 300 zł i 2 punkty karne

Więcej artykułów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Od kiedy dziecko bez fotelika? Jeśli nie stosujemy się do przepisów, możemy zapłacić mandat

Art. 39 pkt. 3 ustawy Prawa o ruchu drogowym (nowelizacja z 11.08.2017 roku) mówi:

W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Oznacza to, że nawet 17-latek, ktry nie osiągnął 150 cm wzrostu musi być przewożony w foteliku. Jest jednak coś, na co warto zwrócić uwage - foteliki mają kategorie wagowe, na przykład grupa III obejmuje dzieci o wadze od 22 kg do 36 kg. 

Taryfikator przewiduje:

  • pięć punktów karnych za przewożenie jednego dziecka bez fotelika,
  • 10 punktów za dwójkę,
  • 15 punktów za trójkę i więcej.

Dziecko bez fotelika. Jakie są wyjątki?

Czasem nie można dopasować fotelika do wagi dziecka. Jest tak w przypadku, gdy mierzy ono mniej niż 150 cm, ale waży więcej niż 36 kg. Musi jednak mieć co najmniej 135 cm wzrostu.

Zwolnione są też rodzice, którzy przewożą dwójkę dzieci w fotelikach i  trzeci fotelik nie mieści się w samochodzie. 

Więcej o: