Jak wypisać dziecko z lekcji religii? "Później się dziwią, że rodzice dzieci nie zapisują"

Jak wypisać dziecko z lekcji religii? Okazuje się, że nie jest to wcale skomplikowana sprawa. Wystarczy pisemne oświadczenie, które należy dostarczyć do sekretariatu szkoły lub przekazać wychowawcy. Co istotne, może zrobić to w dowolnym momencie roku szkolnego. Nie trzeba z tym czekać do czerwca.

Z każdym rokiem szkolnym ubywa chętnych osób do uczęszczania na lekcje religii. Są to zajęcia nieobowiązkowe, toteż coraz więcej zapytań pojawia się o to, jak wypisać dziecko z udziału w szkolnej katechezie. Niektórzy nie mogą zrobić tego bez zgody rodziców, a jeszcze inni nie wiedzą, że jest to w ogóle możliwe, nawet w trakcie trwania roku szkolnego.

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wyprowadzeniu religii ze szkół i Funduszu Kościelnym

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak wypisać dziecko z lekcji religii? Potrzebne jest specjalne oświadczenie

Zgodnie z obecnym prawem, religia (tak samo jak etyka) to zajęcia dodatkowe, co oznacza, że udział w nich jest przewidziany jedynie dla chętnych. Zatem każdy pełnoletni uczeń może wypisać się z zajęć. W przypadku mniejszych dzieci może to również zrobić rodzic, który z różnych względów nie chce, aby jego dziecko uczęszczało na katechezę. Wystarczy napisać oświadczenie i dostarczyć je do placówki.

Decyzja o rezygnacji danego ucznia, bądź wypisaniu dziecka przez rodzica musi być przedstawiona w formie pisemnego oświadczenia, z własnoręcznym podpisem.  Jego treść powinna wyglądać następująco:

Na podstawie § 1 ust. 2 w zw. z ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. 2020 poz. 983 t.j. z dnia 03.06.2020[) oświadczam/y, że zmieniam/y swoje/nasze życzenie w sprawie uczestniczenia syna/córki/pozostającego (-cej) pod moją/naszą opieką** tj. ucznia klasy……………...……… w lekcjach religii i rezygnuję/my z udziału dziecka w powyżej wymienionych zajęciach z dniem ..........................***

Co ważne, rezygnacja z tych zajęć nie może być powodem dyskryminacji przez kogokolwiek w żadnej formie. Religia w szkole (podobnie jak etyka) jest przeznaczona dla chętnych, więc można z niej zrezygnować, nie ponosząc żadnych konsekwencji.

Karalynne Call sporo uwagi poświęca zdrowej diecie.Mama opublikowała 10 zasad dla swoich dzieci. Internauci: "Genialne"

Czemu młodzież rezygnuje z lekcji religii? Powodów jest wiele

Jeśli chodzi o rezygnację z lekcji religii przez uczniów, tych powodów może być wiele. Począwszy od najbardziej prozaicznych, jak po prostu mniejsza ilość lekcji w danym dniu, po różnice w światopoglądzie i odmienne opinie na wiele tematów. Istotną kwestią w dzisiejszych czasach jest np. podejście Kościoła do spraw związanych z eutanazją, aborcją, in vitro, czy głośnych sprawach pedofilii wśród duchownych. Niektórzy rodzice chcą wypisać swoje dzieci z tych zajęć ze względu na brak kompetentnych osób do prowadzenia zajęć. Pod jednym z artykułów na naszym portalu, który dotyczył rewelacji głoszonych przez katechetę, wywiązała się dyskusja, w której rodzice wskazują jasne przykłady, dlaczego nie chcą, aby ich dziecko chodziło na religię.

W jednej ze szkół na Śląsku uczniowie dowiedzieli się na katechezie, że "tampony noszą tylko zboczone dziewczyny, które nie potrafią wytrzymać bez niczego w pochwie. Że jeżeli mąż chce seksu, to żona musi się zgodzić".

Przestańcie posyłać dzieci na takie lekcje.
Tacy katecheci powinni co miesiąc przechodzić testy psychologiczne, czy nadają się do nauczania, a przede wszystkim do przebywania w cywilizowanym świecie.
Nie wierzę w to co czytam. Później się dziwią ze rodzice dzieci na religie nie zapisują. Głębokie średniowiecze
Patologia kościelna, niemająca nic wspólnego z wiarą i miłością dla drugiego człowieka, tylko szczucie i nienawiść, dobrze, że moje dziecko już nie chodzi.
Dlatego moja córka chodziła na religię tylko do ukończenia 4 klasy podstawówki.
Nie ma się co dziwić, że coraz mniej dzieci uczęszcza na religię.

- piszą rodzice dzieci, którzy wypisali swoje pociechy z tych zajęć. 

Kiedy zdalne nauczanie wróci do szkół? (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy zdalne nauczanie wróci do szkół? Niewykluczone, że już wkrótce

Więcej o: