Kiedy jest dzień nauczyciela? Uczniowie mają nadzieję na wolne. Niestety, dostaną je tylko wybrani

Kiedy jest Dzień Nauczyciela? Święto Edukacji Narodowej wypada już niedługo i uczniowie liczą na to, że będzie to dzień wolny. Niestety, nie dla wszystkich. Jest też jednak dobra wiadomość. Nawet jeśli pójdziecie do szkoły, to żadnych lekcji nie będzie.

Kiedy jest dzień nauczyciela? Święto Edukacji Narodowej co roku jest tego samego dnia, czyli 14 października. Jeśli data wypada w weekend, to obchody zazwyczaj odbywają się w poprzedzający go piątek. Tego dnia nie odbywają się żadne lekcje, a uczniowie uczestniczą w apelach lub w innych zorganizowanych zajęciach. Niektórzy mogą liczyć jednak na wolne - to zależy od decyzji dyrekcji i tego, jak rozplanuje dni dyrektorskie. 

Zobacz wideo Czy każde dziecko może być dobre z matematyki?

Więcej informacji o szkole znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Kiedy jest dzień nauczyciela? Święto ma bogatą historię

Skąd w ogóle wziął się dzień nauczyciela? Aby to zrozumieć, musimy cofnąć się do 1773 roku. Wtedy, dokładnie 14 października, powstała Komisja Edukacji Narodowej. Instytucja pełniła podobne funkcje do dzisiejszego Ministerstwa Edukacji i Nauki, na przykład układała program nauczania i sprawowała pieczę nad szkołami. Po ponad 200 latach dzień nauczyciela jest obchodzony w każdej placówce. Zazwyczaj w odbywają sie uroczyste apele, a uczniowie nie muszą iść na lekcje. Nie oznacza to jednak, że mają wolne - do szkoły iść muszą. 

Kiedy jest dzień nauczyciela? Niektórzy mogą liczyć na wolne

W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych

- głosi art. 74. Karty Nauczyciela. Większość placówek nie planuje, by tego dnia było wolne. Dyrektorzy mają jednak do wykorzystania tak zwane dni dyrektorskie i mogą zdecydować, że jeden wykorzystają podczas dnia edukacji - szczególnie że w tym roku wypada w piątek, a to oznaczałoby, że uczniowie i nauczyciele będą cieszyć się długim weekendem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.