Kiedy dziecko może zostać samo w domu? Prawo w Polsce określa minimalną granicę wieku malucha

Kiedy dziecko może zostać samo w domu? Polskie prawo jasno podaje minimalny wiek malucha. Ale ważne są też inne czynniki.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Dylemat o tym, kiedy dziecko może zostać samo w domu trwa od dawna. Są podawane różne odpowiedzi - część osób nie widzi niczego złego w pozostawieniu bez nadzoru nawet kompletnych maluchów. Inni wskazują granicę wieku na 7, 8 czy nawet 13 lat. Jednak polskie prawo jasno ustala minimalny wiek dziecka.

Kiedy dziecko może zostać samo w domu? Odpowiedź tkwi w prawie

Odpowiedź na pytanie, kiedy dziecko może zostać samo w domu znajduje się na kartach Kodeksu Wykroczeń. Ściślej rzecz biorąc, artykułów 106 oraz 82:

Art. 82, paragraf 6:

Kto zostawia małoletniego do lat 7 w okolicznościach, w których istnieje prawdopodobieństwo wzniecenia przez niego pożaru, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Art. 106:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wynika z tego, że minimalny wiek do samodzielnego pozostania dziecka w domu to siedem lat. Niektórzy co prawda uważają, że dom nie jest niebezpiecznym miejscem, ale wiele wypadków ma miejsce właśnie tam - dziecko może się poślizgnąć i rozbić sobie głowę lub złamać kończynę, zjeść leki bądź detergenty czy choćby zaprószyć ogień. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Dlatego lepiej uważać.

Kiedy dziecko może zostać samo w domu? Najpierw trzeba pociechę przygotować

Nie tylko wiek decyduje o tym, kiedy dziecko może zostać samo w domu. Ważny jest też stan psychiczny i fizyczny pociechy. Trzeba też pamiętać, że latorośl musi być przygotowana na pozostanie w domu bez nadzoru. Musi wiedzieć między innymi:

  • jak obsługiwać telefon i zadzwonić po rodziców bądź służby,
  • żeby nie otwierać nikomu drzwi,
  • dokąd idzie rodzic i na jak długo.

Rodzice powinni też zabezpieczyć okna, zapałki, zapalniczki, kuchenkę oraz leki i detergenty. Dobrze jest też zorganizować dziecku zajęcie na czas nieobecności opiekunów.

Więcej o: