1000 zł na dziecko. "Kosiniakowego" nie dostaną wszyscy rodzice. Trzeba spełnić odpowiednie warunki

1000 zł na dziecko to kwota świadczenia rodzicielskiego, zwanego potocznie "kosiniakowym". Komu przysługuje i jak się starać o zasiłek? Wyjaśniamy urzędowe niejasności.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Świadczenie rodzicielskie, zwane potocznie "kosiniakowym" istnieje od 2016 roku. Nazwa pochodzi od nazwiska byłego ministra pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz. Jest to zasiłek w kwocie 1000 złotych miesięcznie przeznaczony dla matek i ojców w trudnej sytuacji finansowej, ale nie każdej. Komu przysługuje 1000 zł na dziecko? Trzeba spełnić kilka warunków, aby cieszyć się zastrzykiem gotówki.

Dziecko (zdjęcie ilustracyjne)Świadczenie rodzicielskie 2022. Kosiniakowe to porządny zastrzyk gotówki

1000 zł na dziecko. Zasiłek jest przeznaczony dla rodziców w trudnej sytuacji finansowej

1000 zł na dziecko przysługuje rodzicom (również zastępczym i adopcyjnym), które nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego:

 • zatrudnionym na umowy cywilnoprawne (umowy zlecenia czy o dzieło),
 • bezrobotnym (nawet niezarejestrowanym w Urzędzie Pracy),
 • studiującym.

Z kolei ojcowie mogą starać się o 1000 zł na dziecko, jeśli:

 • matka porzuciła dziecko,
 • matka dziecka zmarła,
 • został skrócony okres pobierania świadczenia rodzicielskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka.

Kosiniakowe 2021. Nie przysługuje ci zasiłek macierzyński? Dzięki temu świadczeniu masz szanse na pieniądze co miesiącKosiniakowe 2021. Nie przysługuje ci zasiłek macierzyński? Dzięki temu świadczeniu masz szanse na pieniądze co miesiąc

1000 zł na dziecko. Na ile czasu jest przyznawane i gdzie złożyć wniosek?

Dodatkowe 1000 zł na dziecko jest przyznawane na okres pierwszych 52 do 71 tygodni życia dziecka. Termin zależy od liczby maluchów urodzonych przy jednym porodzie (lub jednorazowo przysposobionych bądź objętych opieką):

 • 52 tygodni - jedno dziecko,
 • 65 tygodni - dwoje dzieci,
 • 67 tygodni - troje dzieci,
 • 69 tygodni - czworo dzieci,
 • 71 tygodni - pięcioro lub więcej dzieci.

Jak i gdzie złożyć wniosek o przyznanie świadczenia? Dokumenty należy złożyć osobiście lub pocztą w urzędzie miasta bądź gminy. Można też wysłać elektroniczny wniosek przez portal Emp@tia. Należy to zrobić w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka, aby otrzymać wypłatę 1000 zł na dziecko z wyrównaniem. W przypadku złożenia dokumentów w późniejszym terminie, pieniądze będą wypłacane tylko od momentu złożenia wniosku.

Więcej o: