Co oznacza imię Marta? W latach 90. było prawdziwym hitem i kojarzyło się z zaradnością. Dziś rodzice go nie wybierają

Co oznacza imię Marta? Marta - grzechu warta? W ubiegłym stuleciu, pod koniec lat 90. było prawdziwym hitem i wielu przyszłym rodzicom kojarzyło się z zaradnością. Dziś niestety powoli odchodzi do lamusa i spada w rankingu najpopularniejszych imion. Czy kiedyś wróci na listy?

Co oznacza imię Marta? W dosłownym tłumaczeniu jest to kobieta, a właściwie gospodyni, pani domu, która stoi na straży domowego ogniska, opiekuje się domem i potomstwem. Jeszcze w latach 90. było wśród najbardziej popularnych imion dla dziewczynek. Dziś jest już nieco zapomniane i ciężko znaleźć na porodówkach, czy w piaskownicach małe Marty.

Zobacz wideo Marina komentuje aferę z imieniem Liama

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Co oznacza imię Marta? Niegdyś bardzo popularne, dziś odchodzi do lamusa

Imię Marta pochodzi z języka aramejskiego i oznacza gospodynię, która stoi na straży ogniska domowego. Sprawuje pieczę nie tylko nad samym domostwem, ale także opiekuje się potomstwem i dba o męża. W naszym kraju jest używane od dawna, pierwsze zapiski tego imienia pojawiły się pomiędzy XII a XIII wiekiem, wraz z nastaniem języka łacińskiego i religii katolickiej. Bowiem Marta obecna jest także w Biblii. Św. Marta z Bretanii to starsza siostra Łazarza, którego wskrzesił sam Jezus.

W latach 90. XX wieku było to imię bardzo popularne wśród nowo narodzonych dziewczynek. Jednak z czasem moda na nie minęła. Obecnie znajduje się poza pierwszą 50-tką najczęściej nadawanych imion żeńskich, co oznacza, że niestety odchodzi ono do lamusa. Może urok tego imienia ponownie zostanie odkryty za kilka lat i na nowo Marta znajdzie się wśród TOP 10 najpopularniejszych imion? Czas pokaże.

Marta - grzechu warta. Nie da sobie wejść na głowę

Marta nie buja w obłokach, twardo stąpa po ziemi. Jest bardzo zasadnicza i niezwykle pragmatyczna. Doskonała z niej organizatorka, postępuje według planu, nie lubi niespodzianek. Największą wadą Marty jest to, że czasem zapomina o uczuciach i byciu sobą. Obsesyjnie chce nad wszystkim i wszystkimi panować. Nie jest jednak nerwowa ani wybuchowa. Bywa jednak bardzo zazdrosna, zaborcza, a także przekorna. Ciężko jest jej zaimponować. Jest despotyczna. Miłość często odsuwa na dalszy plan, skupiając się na obowiązkach. Jednak jeśli zdecyduje się założyć rodzinę, dla swojego męża i dzieci jest w stanie wiele poświęcić.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.