Świadczenia rodzinne. Na dwoje dzieci można otrzymać nawet 300 tysięcy złotych. Suma robi wrażenie

Świadczenia rodzinne to spory zastrzyk finansowy oferowany przez państwo. Jednak aby móc ubiegać się o większość z nich należy wychować co najmniej dwoje dzieci. Kwota 300 tysięcy to niemała suma, jednak nie każdy otrzyma tak wiele. Wydatki na dzieci stale rosną, dlatego cenny jest każdy zastrzyk gotówki.
Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Świadczenia rodzinne mają za zadanie przede wszystkim odciążenie domowego budżetu związanego z wychowywaniem dzieci. Rząd wprowadził wiele rozwiązań takich jak Program Rodzina 500 Plus, Bon turystyczny, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i inne. Jednak aby móc skorzystać z każdej formy pomocy, musimy posiadać co najmniej dwoje dzieci.

Chłopiec uciekł z przedszkolaKamera nagrała czterolatka buszującego w markecie. Ukradkiem uciekł z przedszkola

300 tysięcy złotych na dwójkę dzieci. Świadczenia rodzinne to spore sumy

W Polsce programy socjalne są często skierowane do wszystkich rodzin z dziećmi bez względu na status majątkowy rodziców. Pieniądze są wypłacane każdej rodzinie, która złoży odpowiednie dokumenty w terminie. Jednak jak się okazuje, nie ze wszystkich przywilejów finansowych mogą skorzystać osoby o wyższych zarobkach. Kto zatem ma szansę otrzymać 300 tysięcy od rządu? Sprawdzamy.

Becikowe - kwota przyznawana matce wynosi 1000 złotych, nie otrzyma jej każda kobieta, a jedynie ta, która spełnia wymagania pod względem wysokości dochodów. Na ten moment jest to kwota 1 922 zł netto na osobę. Oznacza to, że oferta skierowana jest do najuboższych.

Kosiniakowe - to świadczenie rodzinne skierowane do bezrobotnych mam, które nie mają możliwości otrzymania macierzyńskiego wypłacanego przez ZUS. Otrzymują 1000 złotych przez okres 12 miesięcy.

Zasiłek rodzinny - skierowany jest do osób najuboższych. W tym wypadku dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć 674 złote. Jeżeli wychowujemy dziecko z niepełnosprawnością, próg wzrasta do 764 złote na osobę. Natomiast stawki wypłacane w ramach świadczenia zależą od wieku dziecka.

Kwotę 95 złotych otrzymamy na dziecko do piątego roku życia, 124 złote na dziecko powyżej piątego roku życia, aż do uzyskania pełnoletności. Natomiast 135 złotych jest kwotą przeznaczoną dla młodzieży od 18. do 24 roku życia.

Rozwój dziecka: śpiące niemowlę w objęciach rodzica. Zdjęcie ilustracyjneMyślała, że wybrała dziecku oryginalne imię, ale ma śmiertelne skojarzenie

Świadczenia rodzinne bez kryterium dochodowego. Na co mogą liczyć rodziny?

Poza wymienionymi powyżej, formami wsparcia finansowego skierowanymi do osób z trudną sytuacją materialną, są również takie, które może otrzymać każda rodzina, bez względu na poziom dochodów. Ich lista jest dosyć spora, a kwoty wysokie. 

Program Rodzina 500 Plus - jak wiemy, tego typu świadczenie rodzinne otrzymują wszyscy. Choć początkowo pieniądze były wypłacane jedynie na drugie i kolejne dziecko, to jednak od kilku lat przyznawane są także pierwszemu dziecku. Wartość niezmiennie wynosi 500 złotych miesięcznie od urodzenia, do osiągnięcia pełnoletności.

Dobry Start - jednorazowa forma wsparcia finansowego w wysokości 300 złotych. Skierowana do uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny. Pieniądze na wyprawkę dostanie dziecko od pierwszej klasy szkoły podstawowej, do ukończenia 20 roku życia, jeżeli będzie kontynuować naukę.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - suma jaką mają możliwość dostać rodzice to aż 12 tysięcy złotych. Choć nie ma kryterium dochodowego, to jednak o to świadczenie rodzinne mogą starać się jedynie ci, którzy mają co najmniej dwoje dzieci. Pieniądze wypłacane są dziecku po ukończeniu 12 miesięcy. Rodzice mogą wybrać dwa warianty otrzymania wsparcia. Jednym z nich jest wypłata 1000 złotych co miesiąc przez okres roku. Drugim, 500 złotych co miesiąc przez dwa lata.

Zdalne nauczanie nie wróci z powodu wzrostu cen energii?Zdalne nauczanie nie wróci z powodu wzrostu cen energii? MEiN wydało komunikat, tymczasem jedna placówka już się zamknęła

Ulgi prorodzinne, czyli kolejna forma pomocy

Poza wymienionymi świadczeniami rodzinnymi, od wielu lat w prawie podatkowych przewidziane są ulgi dla rodzin z dziećmi. Oznacza to, że w czasie składania PITu rodzic zapłacić niższe podatki, niż osoba bezdzietna. Wszystko to za sprawą tzw. ulgi prorodzinnej. Jakie pieniądze wchodzą w grę? Oto szczegóły:

  • na pierwsze dziecko - 92,67 zł miesięcznie (co w rozliczeniu rocznym daje 1112 zł 4 gr);
  • na drugie dziecko - 92,67 zł miesięcznie (co w rozliczeniu rocznym daje 1112 zł 4 gr);
  • na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie (co w rozliczeniu rocznym daje 2000 zł 4 gr);
  • na czwarte i każde kolejne dziecko - 225 zł (co w rozliczeniu rocznym daje 2700 zł).

Zatem kiedy zliczymy wartość wszystkich form rządowego wsparcia dla rodzin z dziećmi, to rodzice dwójki mają szansę otrzymać w sumie, aż 300 tysięcy złotych. Ta kwota została dokładnie przeliczona w zestawieniu przygotowanym przez portal Heritage Real Estate. Dane wykazują, że od momentu urodzenia, do czasu ukończenia 18 roku życia wartość pomocy może sięgnąć właśnie kwoty 300 tysięcy złotych.

Więcej o: