To imię dla dziewczynki w Polsce nosi mniej niż 50 kobiet. Jest rzadkością, a ma piękne znaczenie

Wybór imienia dla dziecka nie jest oczywistą kwestią. Rodzice kierują się nie tylko upodobaniami, ale często stawiają na znaczenie konkretnego określenia. Bibianna - znaczenie tego imienia nie jest oczywiste. W Polsce od 2000 roku jest ich tylko kilkanaście.
Zobacz wideo Jak wybrać pediatrę dla noworodka?

Bibianna jest nietypowym imieniem. Jednak jak się okazuje, są rodzice, którzy chętnie nadają swoim dzieciom nieszablonowe określenia. Przykładem są Nadzieja, Nutella, czy Radzimir. Choć nie wiemy, co stoi za takim wyborem, to jednak możliwe, że czasem jest to również kwestia pochodzenia danego określenia. Choć Bibianna to piękne imię, w Polsce nosi je zaledwie garstka kobiet.

Mama zdaje sobie sprawę, ze niektórzy krytykują szelki."Dzieci to nie psy"? Rodzice podzieleni przez trend szelek i smyczy

Bibiana, czyli znaczenie imienia trzynastu Polek

Znaczenie imienia ma często duży wpływ na ostateczny wybór rodziców. Zdarza się, że choć pierwotnie dziecko miało otrzymać inne imię, to jednak po zapoznaniu się z jego etymologią rodzice zmieniają zdanie. Czym jednak kierowali się ci, którzy nazwali swoją córkę Bibianna? Znaczenie imienia jest mało oczywiste.

Okazuje się, że Bibianna wywodzi się z łaciny, a ściślej mówiąc, swoje korzenie znajduje w nazwie jednego z dawnych rodów, a konkretnie Vivus. Zatem oznacza osobę "należącą do rodu Vivii". Natomiast chcąc przetłumaczyć sam przymiotnik "vivus" z łaciny, dowiemy się, że po polsku słowo to brzmi "żywy, żwawy".

Kolejną ciekawostką jest fakt, że od 2000 do 2019 roku w Polsce imię Bibianna nadano trzynastu kobietom. W 2020 r. imię potrzymały jedynie dwie dziewczynki. Co ciekawe, w statystykach na 2022 r. - żaden z rodziców nie zdecydował się na wybór właśnie tego imienia dla swojej pociechy. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dzień Nauczyciela (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy Dzień Nauczyciela 2022? Dla niektórych to dzień wolny od szkoły i zajęć

Bibianna, jak to imię brzmi w innym języku

Choć w Polsce imię to nie jest popularne, to jednak za granicą bardzo często słyszymy jego inne wersje językowe. Wielu z nas pewnie nie przypuszcza, że Vivienne to właśnie Bibianna, ale w języku angielskim. Finowie często używają imienia Vivii, a francuzi Viviane.

Jest sporo kobiet znanych na całym świecie, które noszą to nietypowe imię o zróżnicowanym brzmieniu. Przykładem może być amerykańska aktorka Vivien Cardone, brytyjska aktorka Vivien Leigh, czy wenezuelska modelka Viviana Ramos.

Sławne Bibianny to między innymi polska pisarka i działaczka społeczna Bibianna Moraczewska, lub niemiecka sędzina piłkarska Bibiana Steinhaus.

Więcej o: