Kiedy jest Halloween? Święto zyskuje w Polsce na popularności, z czego cieszą się dzieci. A rodzice? Trochę mniej

Kiedy jest Halloween? Zbliża się wielkimi krokami. Dowodem na to są pojawiające się w sklepach dekoracje z nim związane. Choć święto zyskuje w Polsce na popularności, cieszą się z niego głównie dzieci.

Halloween to święto, które szczególnie uwielbiają dzieci. Choć w Polsce jest zdecydowanie mniej popularne niż na przykład w USA, w tym dniu również do nas mogą zapukać dzieci, które postawią nas przed wyborem - "cukierek albo psikus".

Zobacz wideo Ciastka na Halloween - pyszne i przerażające!

Na forach internetowych rodzice prześcigają się w pomysłach na stroje halloweenowe. Niektórzy mówią też o tym, że organizacja przyjęć, np. w przedszkolach to zbyteczny wydatek.

U nas będzie impreza w przedszkolu. Oczywiście syn szczęśliwy - ja mniej. Trzeba przynieść cukierki, owoce i kupić przebranie. Za co?!
Halloween to wymysł, ale dzieci się cieszą, nie ma co im tego odbierać.
Dla mnie to nie jest święto, mamy swoje tradycje. Tymczasem muszę do szkoły dziecka kupować nowe przebranie, jakieś słodkości. A co to, nie mamy już naszych balów przebierańców?

- komentują rodzice. 

Kiedy jest Halloween? W Polsce obchodzone jest od niedawna

Halloween to święto, które każdego roku jest obchodzone 31 października. Największą popularność zyskało w USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii. W Polsce obchodzone jest jednak od niedawna i wciąż przez wielu Polaków uznawane jest za dość kontrowersyjne.

Nie przeszkadza to jednak w tym, by jeszcze na początku września w sklepach pojawiały się halloweenowe dekoracje i kostiumy dla małych i dużych. Coraz więcej osób decyduje się nie tylko na straszne przebranie, ale i przystrojenie domu w upiornym klimacie. W dni poprzedzające Halloween ze sklepów znikają niemal wszystkie dynie, które następnie zamieniają się w straszne lampiony.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

'Milionerzy' odcinek 563"Milionerzy". Co przypinają przesądni do dziecięcych wózków?

Halloween - geneza święta. Skąd wzięło się to upiorne święto?

Geneza Halloween nie jest do końca znana. Jego początków upatruje się jednak w rzymskim święcie na cześć bogini sadów, nasion i owoców - Pompony. Jako genezę Halloween przywoływane są też celtyckie święta zakończenia żniw i roku oraz powitania zimy: Samhain (na terenach irlandzkich), Nos Galan Gaeaf (na terenach walijskich) czy Blodmonath (na terenach anglosaskich). Mitologie celtyckie głoszą, że był to czas, gdy otwierały się wrota do świata umarłych.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)1000 zł na dziecko. Nie wszyscy mogą liczyć na pieniądze

Zanim Halloween dotarło do Polski, minęła długa droga. Jednak, co ciekawe,  już dawno temu w tradycji słowiańskiej w nocy z 31 października na 1 listopada obchodzone były pogańskie obrzędy Dziadów, związane z kultem zmarłych.

Więcej o: