Dodatek osłonowy - do kiedy? Trzeba się pospieszyć, bo można zyskać spory zastrzyk gotówki

Dodatek osłonowy - do kiedy? To informacja szczególnie ważna dla wielodzietnych rodzin. Dzięki niemu można zyskać spory zastrzyk gotówki. Co zrobić, by otrzymać pieniądze? Podpowiadamy.

Dodatek osłonowy dla rodzin to nowe świadczenie, które obowiązuje od 2022 roku. Ma objąć blisko siedem milionów gospodarstw, a państwo przeznaczy na ten cel ponad cztery miliardy złotych. Jednak aby otrzymać pieniądze, należy spełnić szereg warunków.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Dodatek osłonowy - kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?

Na dodatek osłonowy mogą liczyć gospodarstwa wieloosobowe. Jest jednak pewien warunek.  Przeciętne miesięczne dochody nie mogą przekroczyć 1500 złotych na członka rodziny. W przypadku gospodarstw jednoosobowych dochody nie mogą być wyższe niż 2100 złotych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W ramach dodatku osłonowego wysokości dopłat wynoszą:

  • 400/500 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych,
  • 600/750 zł - dla gospodarstw dwu lub trzyosobowych,
  • 850/1062,50 zł - dla gospodarstw czterech lub pięcioosobowych,
  • 1150/1437,50 zł - dla gospodarstw składających się z sześciu lub więcej osób.

Warto jednak wiedzieć, że to, ile pieniędzy otrzymamy w ramach dodatku osłonowego, uzależnione jest od źródła ogrzewania. Na większy dodatek mogą liczyć te rodziny, które ogrzewają dom węglem. Otrzymają one kolejno 500 zł, 750 zł, 1062,50 zł i 1437,50 zł. Jednak aby otrzymać powiększone świadczenie, należy pamiętać o zgłoszeniu węglowego źródła ogrzewania do CEEB.

Przy wypłacaniu dodatku osłonowego obowiązuje zasada złotówka za złotówkę. Pieniądze mogą zostać wypłacone nawet wtedy, gdy rodziny przekroczą kryterium dochodowe, jednak będzie on pomniejszany o kwotę przekroczenia. Najniższe świadczenie to 20 złotych.

Dodatek osłonowy - do kiedy? Zegar tyka

Jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy? To proste. Można zrobić to w urzędzie gminy lub złożyć wniosek o dodatek osłonowy online przez ePUAP z wykorzystaniem profilu zaufanego do 31 października 2022 roku. Pieniądze zostaną wypłacone do 2 grudnia 2022 roku.

Więcej o: